Úgy gondolod, mindent tudsz a gluténmentes ételekről és étkezésről? Mi lerántjuk a leplet a gluténmentes étkezés legnagyobb tévhiteiről! A gluténérzékenység nem egyetlen betegség, három formáját különböztetjük meg. A közös bennük, hogy mindegyiket a glutén váltja ki, és hogy a gyógyításuknál nélkülözhetetlen a glutén elhagyása az étrendből.

 Gluténérzékenység tünetei

A glutén a búzában, tönkölyben, árpában és rozsban található fehérje, melynek a tészta a nyúlósságát, rugalmasságát köszönheti. A gluténhoz többféle betegség köthető: a lisztérzékenység, azaz cöliákia, a búzaallergia és a nem-cöliákiás gluténérzékenység. A lisztérzékenység egy autoimmun, örökletes betegség, melynek fő tünetei: a krónikus hasmenés, a haspuffadás, nagy mennyiségű, világos széklet, krónikus fáradtság, folyton kiújuló herpesz, fejfájás, étvágytalanság - súlyosabb esetben vérszegénység és meddőség is kialakulhat. A búzaallergia jellegzetes allergiás panaszokkal jár: puffadással, hasmenéssel, hányással, gyomorégéssel, de okozhat légúti tüneteket, orrfolyást, viszketést, orrdugulást, csalánkiütést, szájüregi duzzanatot, szemviszketést, súlyos esetben anafilaxiás sokkot is kiválthat. A nem cöliákiás gluténérzékenység nagyon hasonlít a lisztérzékenységhez, de annál enyhébb jelei vannak, nem okoz vékonybél károsodást, és a cöliákiás tesztekkel ki sem mutatható. Jellegzetes tünetei a hasmenés és a puffadás.

Gluténérzékenység gyógyítása

Amennyiben a gluténérzékenység tüneteit véled magadon felfedezni, fontos, hogy ne kezdj azonnal gluténmentes diétába, hanem keress fel egy szakorvost, aki fényt deríthet a gluténérzékenységre. Ha ugyanis azonnal felhagysz a glutén fogyasztásával, az álnegatív eredményt adhat egy vizsgálatnál. Vérvétellel mindhárom gluténérzékenység kimutatható. A búzaallergia mindenféle búza-eredetű élelmiszer elhagyásával gyógyítható, a liszt és gluténérzékenységnél azonban minden gluténtartalmú gabona és abból készült élelmiszer fogyasztása tilos.

Gluténérzékenyek diétája

Bár a hagyományos tésztaételekről, pizzáról és szendvicsekről le kell mondanod, ha gluténérzékeny vagy, szerencsére a gluténmentes diéta így is nagyon finommá és változatossá tehető, ráadásul nagyon egészséges is. A búzán, rozson, tönkölyön és árpán kívül valamennyi gabonát fogyaszthatod, rizst, barna rizst, zabot, kölest, quinoát, tápiókát. Minden zöldség és gyümölcs természetes módon gluténmentes, így ezeket ugyanúgy eheted, mint a diétád előtt. Konzerv, aszalt, fagyasztott vagy feldolgozott formában azonban tartalmazhat gluténtartalmú adalékanyagot, ezért ezt mindig ellenőrizd az élelmiszer címkéjén. Tejtermékek, olajos magvak szintén gluténmentesek. Feldolgozott formában azonban ne felejtsd el minden termék feliratát alaposan elolvasni, hogy még nyomokban se tartalmazzon glutént.

1.tévhit: A glutén rákkeltő hatású

A gluténról még egy kutatás sem mutatta ki, hogy rákkeltő lenne. Gluténérzékenység esetén természetesen fontos az elhagyása, hiszen nyilván nem reagál jól a szervezeted. Ám jó tudni, hogy számos rákellenes élelmiszer tartalmaz glutént.

2.tévhit: A tested nem arra lett tervezve, hogy glutént fogyasszon

Sokan hiszik, hogy mivel az ősember nem evett glutént, a testünk nem képes megbirkózni vele manapság sem. A valóság az, hogy többezer éve eszik az emberiség glutént, és képesek vagyunk megemészteni ezt a fehérjét, ezért semmi okunk kerülni, hacsak nem vagyunk rá ténylegesen allergiásak.

3.tévhit: A glutén fogyasztása káros az egészségre

A glutén egy növényi fehérje, mely megtalálható a búzában, az árpában, a rozsban többek között. Ezek a teljes kiőrlésű gabonák különösen gazdagok létfontosságú ásványi anyagokban, vitaminokban és rostokban, melyekkel csökkentheted az elhízás, a cukorbetegség és a bélrendszeri daganatos betegségek rizikóját. Ha nem vagy érzékeny a gluténra, hiba, ha elhagyod ezeket az élelmiszereket az étrendedből. Éppen olyan, mintha mindenkinek el kellene hagynia a mogyorót, még ha nem is allergiás rá.

4.tévhit: A glutén hizlal

Ha csak ettől való félelmedben akarsz lemondani a gluténról, felesleges, a gluténról ugyanis eddig semmilyen kutatás nem állapította meg, hogy felelős lenne az elhízásért.

5.tévhit: A glutén egy értéktelen tápanyag

A glutén valójában egy fehérje, mely a búzában, árpában, rozsban található, ám számos más élelmiszerben fellelhető, szószokban, dresszingekben, készételekben. Hacsak nem vagy rá allergiás, a glutén is egy fontos fehérjeforrást jelent a tested számára.

6.tévhit: A gluténérzékenység sok embert érint

Valójában a népességnek csupán 1 százaléka szenved ténylegesen gluténérzékenységtől, nekik szigorúan gluténmentes táplálkozást kell folytatniuk. Ennek ellenére a népességnek csaknem 10 százaléka véli úgy, hogy gluténérzékeny, és valamilyen előnyt vár attól, hogy elhagyja a glutént az étrendjéből.

7.tévhit:A gluténmentes étkezés segít a fogyásban

Ahogy a glutén nem hizlal, úgy az elhagyása sem fog karcsúbbá tenni. Bár sokan hisznek ebben, és ezért választják a gluténmentes életet. A tény azonban az, hogy sokszor éppen a gluténmentes étrend az, melyben több az egészségtelen telített zsír, cukor és só.

8.tévhit:A glutén elhagyása meggyógyítja a bélpanaszaidat

Semmilyen kutatás nem támasztja ezt alá, sőt, a glutén elhagyása még káros is lehet, hiszen a gluténtartalmú élelmiszerek között sok a fontos rostforrás, melyek éppen elősegítik az emésztőrendszer egészségét.

9.tévhit:Glutén nélkül energikusabb leszel

Sokan a krónikus fáradtságukért a glutént teszik felelőssé, valójában a glutén emésztése nem vesz el extra energiát. Számos gluténtartalmú élelmiszer, például a teljes kiőrlésű kenyerek, sokkal gyorsabban és könnyebben emésztődnek, mint például az állati fehérje.

Hidd el, a glutén csak annak az ellensége, aki tényleg allergiás rá, A gluténmentes diéta mellékhatásai és veszélyei miatt nem szabad elhagyni a glutén fogyasztását.


 Hirdetés