A lisztérzékenységet a búzában, rozsban és árpában található egyes fehérjék okozzák, azaz ha lisztérzékenységben, azaz cöliákiában szenvedsz, ezeket a gabonákat száműznöd kell az étrendedből.

A cöliákia ugyanis egy gyógyíthatatlan betegség, mely kizárólag az étrend megfelelő módosításával, azaz gluténmentes diétával kezelhető. A lisztérzékenység egy autoimmun rendellenesség, aminek következtében a szervezet túlérzékennyé válik a búzában és más gabonafélékben lévő fehérjével, a gluténnel szemben. A betegség immunreakciókat indít be a vékonybélben, amelynek következtében a vékonybél nyálkahártyája károsodik, a tápanyagok felszívódása pedig csökken. Ennek következtében különböző hiánybetegségek és táplálkozási zavarok léphetnek fel.

A leggyakoribb tünetek a hasmenés, a puffadás, a hasi fájdalom, émelygés, hányás, a különböző növekedési zavarok, vérszegénység, súlyveszteség, letargia, fáradtság, bőr- és csontproblémák, terméketlenség, szájfekélyek és viselkedészavarok (depresszió, szorongás, skizofrénia). Sok páciensnél a betegség kezdetben teljesen tünetmentes.

A betegség növelheti az egyes típusú cukorbetegség, a szarkoidózis, a szklerózis multiplex, a fibromialgia, az artritisz, a máj és pajzsmirigybetegségek, az asztma, a Crohn-betegség illetve a daganatos megbetegedések kialakulásának valószínűségét.

Bár a lisztérzékeny betegek száma 1974 óta minden tizenöt évben megduplázódik, ma már rengeteg módszer létezik, ami segíthet a gluténmentes életben: egyre több a gluténmentes élelmiszer, sőt már olyan éttermek is léteznek, amelyek csak gluténmentes ételeket kínálnak étlapjukon.

Bár a betegség önmagában is nagy terhet ró a páciensekre, a gluténmentes élelmiszerek ára is komoly problémát jelenthet. Ennél is nagyobb gond, hogy sok helyen az élelmiszerek csomagolásán a gyártók még mindig nem kötelesek feltüntetni, hogy az adott termék tartalmaz-e glutént, vagy sem.

"Az egészségünk elválaszthatatlanul össze van kötve az ételekkel, amiket elfogyasztunk, és ez különösen igaz ránk, akik ebben a betegségben szenvedünk" - nyilatkozta Jaclyn Bruntfield, aki maga is lisztérzékeny.

Honnan tudhatod, hogy lisztérzékeny vagy?

A lisztérzékenység következménye, hogy károsodik a vékonybél nyálkahártyája, ezért gyulladások, felszívódási zavarok léphetnek fel, melyek jellegzetes tüneteket okozhatnak:

  • hasmenés: a vizes, laza bélsár az egyik legjellemzőbb és leggyakoribb panasz, ami krónikus méreteket is ölthet. A helyes diéta megkezdése után pár nappal, vagy pár héttel múlik el.
  • székrekedés: előfordul, hogy a lisztérzékenység nem hasmenést, hanem székrekedést okoz, mivel a sérült bélbolyhok nem tudják a tápanyagokat felszívni, helyette vizet szívnak vissza, ami kiszárítja, megkeményíti a székletet. Sajnos, még gluténmentes diéta mellett is gyakori probléma a székrekedés, ha az étrend nem tartalmaz elég rostot.
  • puffadás: a túlzott gázképződést a belek gyulladása válthatja ki. Gyakori probléma, ám szerencsére a glutén elhagyása után megszűnik. Érdekes, hogy a glutén olykor olyan embereknél is fokozott gázosodást okoz, akik nem is gluténérzékenyek.
  • fáradtság: a kimerültség, enerváltság szintén gyakori tünet, melynek hátterében a bélbolyhok károsodása áll. Emiatt ugyanis a tápanyagok, vitaminok és ásványi anyagok felszívódása zavart szenved, s ezek hiánya miatt fáradtabbá válunk, és csökken a teljesítőképességünk. Fáradtságot okozhat a vashiányos vérszegénység is, melyet a vasfelszívódás zavara eredményezhet.
  • súlycsökkenés: a fogyást szintén a tápanyaghiány és alultápláltság okozhatja. Gyerekeknél, felnőtteknél a jó étvágy ellenére bekövetkezett súlycsökkenés hívhatja fel a figyelmet a lisztérzékenységre.

Fontos, hogy felfigyeljünk a kezdeti jelekre, a kezeletlen lisztérzékenység ugyanis idővel súlyosabb egészségi problémákhoz vezethet, meddőséget, vagy daganatok kialakulását is okozhatja.

Végezetül mutatunk három gluténmentes receptet:

Így készíts gluténmentes diétás kenyeret

Gluténmentes tejszínes gombás csirkemell zöldborsós quinoával

Gluténmentes rizslisztes palacsinta recept

 


 Hirdetés