Puffadás, fáradtság, hasmenés, ezek a tünetek mind a tejérzékenységre utalhatnak, de lássuk melyek a tejérzékenység tünetei és jelei. Napjainkban már szinte nincs is olyan ember, aki ne lenne allergiás valamire, vagy legalább érzékenységi tünetek ne jelentkeznének nála.


Allergiás reakciót nagyjából akármilyen élelmiszer kiválthat. Az allergiás reakció lényege, hogy az immunrendszer pánikreakcióba kezd valamelyik étel bevitelekor és ellenanyag-termelésbe kezd.
Erre a túlfokozott reakcióra pedig hisztamin és egyéb allergén anyagok szabadulnak fel a szervezetben.
A tápanyagok közül a búza, a tehéntej, a kagyló, a földimogyoró és a tojás a leggyakrabban előforduló allergiát okozó tényezők.
Ezek közül a tejérzékenység az, amely vezető pozíciót tölt be az ételallergiák között, ugyanis szerény becslések szerint a világ lakosságának nagyjából kétharmada érintett valamilyen fokozatban a tejérzékenység szempontjából.

Tejcukor- és tejfehérje-érzékenység
A tejtermékekkel kapcsolatos problémák egész szerteágazóak lehetnek, érzékenységtől akár egész komoly problémákig terjedhet a paletta.

Tejcukor-érzékenység
A tejérzékenységi megbetegedések közül az egyik legismertebb a laktóz-intolerancia, mely a tejben lévő laktóz vagy más néven tejcukor emésztésével függ össze. Ennek az allergiás megbetegedésnek az az oka, hogy a bélben nem termelődik a laktáz, mely a laktóz lebontásáért felelős enzim.
Mivel nem termelődik a laktáz, ezért a laktóz nem bomlik le, hanem változatlan formában jut el a vastagbélbe, ahol a bélbaktériumok hatására erjedésnek indul, mely kellemetlen tüneteket produkál a bélrendszerben.

A tejcukor-érzékenység (laktóz-intolerancia) jelei:
- hasfájás

- hasmenés
- haspuffadás
- fáradtság

A laktázhiány nagyon ritkán fordul elő öröklés következtében, inkább valamilyen bélrendszeri fertőzés, gyomor- és bélhurut megbetegedés utólagos következményeként alakul ki ez az enzimhiány, s vele együtt a tejcukor-intolerancia.

Tejfehérje-érzékenység
A tejérzékenység másik fajtája a tejfehérje-allergia. Ebben az esetben a tejben található fehérje vált ki allergiás reakciót, aminek az intoleranciához hasonló tüneteket észlelhetsz magadon. Ez jóval ritkább betegség, mint a laktóz-intolerancia, viszont bármely életkorban előfordulhat.

Teljesen le kell mondanunk a tejről?
Ha laktóz-intoleranciában szenvedsz, akkor fogyaszthatsz egy kevés tejet és tejterméket a tünetek kiváltása nélkül.
Súlyosabb esetekben azonban teljesen száműznöd kell a tejtermékeket az étrendedből, és egyéb élelmiszerekkel, például szójával vagy más laktózmentes táplálékkal kell helyettesítened.
Ha súlyos laktóz-intoleranciában szenvedsz, akkor a tejet minden formájában - még a juh- és kecsketejet is - teljesen ki kell hagynod az étrendedből. Nem fogyaszthatsz bizonyos tejtermékeket, például tejszínt vagy lágy sajtot sem.
A vajat és a kemény sajtot azonban nem kell száműznöd az étrendedből, mivel ezekben nagyon kevés a tejcukor. A natúr joghurt is csak ritkán okoz problémát.

A folytatásban mutatunk neked egy tej, cukor, liszt és gluténmentes epres muffint kókusztejszínhabbal

 


 Hirdetés