A laktózérzékenység sajnos egyáltalán nem ritka betegség. Számos tünete közül talán kevesebben ismerik a laktózérzékenység bőrtüneteit, ezért most ezeket mutatjuk be.

Akár laktózérzékenység is lehet a bőrszárazság hátterében!

A száraz, fakó, színtelen, esetleg szürkés vagy rózsaszínes bőrárnyalat oka lehet akár egy egyszerű kialvatlanság, fáradtság, esetleg más betegségek is. Ha azonban tejtermék evése után jelentkezik rendszeresen, gyanakodhatsz a laktózérzékenységre. Ha rendkívül száraz, esetleg még foltos és gyulladt is a bőröd akár több napig egy nagyobb adag tejes étkezés után, akkor már nagy valószínűséggel te is érintett vagy a laktózérzékenység ügyében.

Kiütések, foltok, gyulladások, pattanások: tudtad, hogy a laktózérzékenység is közrejátszhat?

Szinte bármilyen gyulladt, pirosas bőrelváltozás a tejfogyasztás után jellemzően körülbelül harminc-hatvan perccel: okot adhat arra, hogy laktózérzékenységre gondolj. Jellemzően a csalánkiütésre vagy a szúnyogcsípésre hasonlító bőrkiütések szoktak megjelenni, de sokak szenvednek a göbszerű, gyulladt pattanásoktól vagy orvosi nevén acne vulgaristól is. Ha az állad, nyakad tele van ilyen szörnyűségekkel, azonnal állj le a tejfogyasztással! Segíthetnek ugyan bizonyos tüneti kezelések, de az alapproblémát nem tudják megoldani.

Ekcémás leszel a tejes dolgok után? Lehet, hogy laktózérzékeny vagy!

Akinek volt valaha ekcémája, az tudja, hogy ez a látszólag nem sok problémát okozó bőrtünet mennyire meg tudja keseríteni a mindennapi életünket. Akár lázzal, fejfájással, szédüléssel, émelygéssel is társulhat. Nem is beszélve a kegyetlenül fájdalmas, égő, húzó bőr érzéséről. Ekcéma esetén is megér egy próbát a tejtermékek elhagyása, hiszen érthető, hogy ilyenkor mindent megtesz az ember. Sokszor pedig bebizonyosodik, hogy egy tejmentes diétával ezen a területen is óriásit javulhat az életminőség.

A laktózérzékenység bőrtünetei látványosak, nyilvánvalók, így a segítségükkel lehet talán a legkönnyebben letesztelni magadon, hogy érintett lehetsz-e a laktózérzékenységben. Ha a bőrtünetek mellett a többi, gyakran emlegetett, bár szintén több okra is vissza-eredeztethető tünetek is jelentkeznek nálad a tejfogyasztás után – például fejfájás, puffadás, gyomorégés, hascsikarás, hasmenés, kellemetlen teltségérzet, rossz közérzet, rossz lehelet – akkor mindenképpen érdemes elindulnod ezen az úton. Egy szuper dietetikus is sokat tud segíteni, de szerencsés esetben akár a háziorvosod is elindíthat egy kivizsgálást a társadalombiztosításod terhére. Az életmódváltással, a diéta betartásával pedig egy lényegesen jobb életminőséget érhetsz el.

Miért fontos a laktózintolerancia vizsgálat?

Ha laktózérzékenységre gyanakszol, legyenek akár enyhébb, akár súlyosabb tüneteid, fontos, hogy ne próbáld önmagadat diagnosztizálni, és megoldást találni a problémádra. Egyrészt, mert a tünetek nagyon hasonlítanak a lisztérzékenység okozta tünetekre, ezért összekeverhetők, másrészt mert a két egészségi probléma együtt is fennállhat. Előfordulhat, hogy ún. másodlagos laktózintoleranciában szenvedsz, és emiatt rejtve maradhat a lisztérzékenységed. Ez azért baj, mert ha mindkét probléma fennáll, akkor az eredményes kezelés, nem csupán abból áll, hogy laktózmentesen kell táplálkoznod. Ha a lisztérzékenység vagy más társbetegség rejtve marad, az később sokkal súlyosabb állapot kialakulásához vezethet. Ezért fontos az orvosi vizsgálat!

Hogyan történik a laktózintolerancia vizsgálat?

A laktózintolerancia vizsgálat többféleképpen történhet, lélegzet, vér és genetikai vizsgálat útján.

1.Hidrogén kilégzési teszt: ez a teszt azon alapszik, hogy a laktóz a bélbe kerülve hidrogént termel, ami bekerül a lélegzetbe is. A teszt során laktóztartalmú italt kell fogyasztani, majd a kilélegzett levegő magasabb hidrogéntartalmából következtetnek a laktózintolerancia meglétére.

2.Vérteszt: ez a vércukor-emelkedést méri laktózfogyasztás után.

3.Genetikai vizsgálat: ehhez a teszthez vér vagy nyálminta szükséges. Laktóztartalmú terméket nem szükséges fogyasztani. A vizsgálat a laktáz génen található génvariációkat, ún. allélokat elemzi. Ebből kettő van, az egyik az apától származik, a másik az anyától. Az egyik lehetséges eset, hogy rendelkezünk legalább egy olyan alléllal, mely lehetővé teszi, hogy a laktáz gén felnőtt korban is működjön, azaz le tudjuk bontani a tejcukrot, a laktózt. A másik eset, hogy nem rendelkezünk vele, és ekkor már kisgyermekkorban leáll a laktáz gén működése, ezért felnőttként már nem tudjuk lebontani a tejcukrot.

Ha fény derül a laktózintoleranciára, az orvos megállapítja ennek a mértékét, azaz, hogy mennyire vagyunk érzékenyek, és mennyire kell lecsökkenteni a tejtermékek fogyasztását. Egyéni diétát is összeállítanak számunkra. Ezen kívül támogathatjuk a laktózlebontást laktáz étrendkiegészítővel is.

 


 Hirdetés