Amikor eldöntöd, hogy gluténmentes étrendre váltasz, ki kell zárnod minden élelmiszert az életedből, ami glutént tartalmaz. Ez egyszerre tűnhet egyszerű és bonyolult feladatnak, mert bizonyos élelmiszereket könnyű gluténmentes változatra cserélni, míg másokat nehezebb. Hogyan kezdj a gluténmentes étkezésbe? Segítünk!

gluténmentes élelmiszerek

Miben található glutén?

A gluténmentes étrendben mindent el kell hagynod, ami glutént tartalmaz, de ehhez tudnod kell, mi az a glutén, és miben található. A glutén egy növényi fehérje, mely megtalálható a búzában, rozsban, árpában, sörélesztőben, malátában, tönkölyben, és minden olyan élelmiszerben, mely ezek valamelyikéből készül. Ezért tiltólistára kerül a gluténtartalmú gabonából készülő kenyér, a péksütemények, tészták, gabonapelyhek, de egyes szószok, salátaöntetek, a kuszkusz, a sör és az ízesített alkoholos italok is. A glutén az az anyag, amitől a tészta nyúlós, rugalmas lesz, amitől annyira szeretjük a kenyér és a tészta állagát. Lássuk, mivel helyettesítheted ezeket!

Mi szerepelhet a bevásárlólistádon, ha gluténérzékeny vagy?

Szerencsére számtalan élelmiszer van, melyek nem tartalmaznak glutént, és segítségükkel egészségesen és változatosan táplálkozhatsz.

Természetes módon gluténmentes élelmiszerek:

  • Húsok és halak: értékes fehérjeforrások, és nem tartalmaznak glutént, kivéve a lisztbe vagy panírba forgatott húsok, melyeket kerülni kell.

 

  • Zöldségek, gyümölcsök: a legegészségesebb élelmiszereink, melyek szerencsére mind gluténmentesek.

 

  • Tojás: minden tojás gluténmentes, így bátran fogyasztható.

 

  • Tejtermékek: a tej, tejföl, tejszín, joghurt, sajt, vaj nem, de az ízesített tejtermékek tartalmazhatnak glutént. Ezt az élelmiszerek címkéjén ellenőrizheted.

 

  • Gluténmentes gabonák: a búzán, rozson, árpán kívül még nagyon sokféle gabona van, mely nem tartalmaz glutént, például a rizs, a quinoa, a tápióka, a kukorica, a köles, az amaránt, a nyílgyökér, és a zab is. Utóbbinál arra kell ügyelni, hogy garantáltan ne legyen gluténnal szennyezett, mert általában gluténtartalmú gabonákat feldolgozó üzemben csomagolják.

 

  • Keményítők, lisztek: keményítő, burgonyakeményítő, kukoricaliszt, tápiókaliszt, csicseriborsó liszt, szójaliszt, mandulaliszt, kókuszliszt. Sokféle liszttel helyettesíthetők a gluténmentes lisztek, ezekkel lehet sűríteni és sütni, jóllehet, ahhoz, hogy a hagyományos kenyérhez hasonló állagot kapjunk, lehet, hogy sokat kell kísérletezni. Ám ez izgalmas is lehet.

 

  • Diófélék és olajos magvak: a dió, mandula, mogyoró, napraforgómag, tökmag és más olajos magvak nyugodt szívvel ehetők.

 

  • Zsiradékok: mind a növényi, mind az állati eredetű zsiradékok gluténmentesek.

 

  • Fűszerek: valamennyi fűszer és zöldfűszer természetesen gluténmentes.

 

  • Italok: a sör kivételével szinte minden szeszes ital fogyasztható, de ha nem vagyunk benne biztosak, olvassuk el a termék címkéjét. Ez minden ízesített üdítőitalra, kávé, tea és tejalapú késztermékre vonatkozik.

Amint látod, a gluténmentes táplálkozásban is nagyon sok mindenből válogathatsz, ami a bevásárlólistádra kerülhet, és igazán változatos és ízletes étrendet tudsz összeállítani. A gluténmentes étkezés jót tehet az emésztésnek, segítheti a súlycsökkenést, és energikusabbá tehet. Megfelelően összeállított étrenddel nem kell hiánybetegségek kialakulásától sem tartanod.

A cikk folytatásában: 10 szuper tipp a gluténmentes diétához


 Hirdetés