A tél már a nyakunkon van, ideje felkészíteni rá az immunrendszerünket is. De hogyan? Természetes módon, vitamindús táplálkozással! Vitaminokat étrendkiegészítő formájában is beszerezhetsz, de télen is hozzájuthatsz azokhoz az élelmiszerekhez, melyek a legjobb immunerősítő vitaminokat tartalmazzák.

Nyáron mindannyiunk számára természetes a vitamindús táplálkozás, télen azonban hajlamosak vagyunk kevesebbet enni a zöldségekből és más értékes tápanyagforrásokból, miközben többet eszünk a táplálóbb, kalóriadúsabb étkekből, melyek nem feltétlenül tesznek jót a vonalainknak, és vitaminokból sem tartalmaznak eleget.

 

Mit egyél a téli, borongós napokon, hogy vitamindúsan táplálkozzál, és a kedved is jobb legyen?

 

Tengeri halak

Tonhal, lazac, hekk vagy makréla - hacsak nem vagy vegetáriánus vagy vegán - akkor ezeket a tengeri halakat ne hagyd ki a téli étrendedből. Télen, a napfény hiányában nem termelődik a bőrünkben kellő mennyiségben D-vitamin, a lakosság nagy részénél D-vitaminhiány alakul ki. Ez nem csak a csontjainkba beépülő kalcium mennyiségét csökkenti, hanem a légúti betegségek kockázatát is növeli. Bizonyított tény, hogy a fertőző légúti betegségekre sokkal fogékonyabbak azok, akik alacsony D-vitamin szinttel rendelkeznek. A tengeri halak a leggazdagabb természetes D-vitamin források, ezért fontos ezeket fogyasztani. Szintén értékes forrásai az omega-3-zsírsavaknak, mely segíthet a téli depresszió enyhítésében, az ízületi panaszok enyhítésében és a száraz, viszkető bőr hatásos kezelésében.

Lenmag

Ha vegán vagy, és nem eszel húst, akkor jó, ha tudod, milyen növénnyel juthatsz hozzá értékes omega-3-zsírsavhoz. Nos, a legjobb növényi forrás az a lenmag. A lenmag segít a téli időszakban megőrizni a bőr, a köröm és a haj szépségét. Ez részben omega-3-zsírsav tartalmának köszönhető, másrészt a benne lévő bőséges E-vitaminnak. Az E-vitamin nélkülözhetetlen immunrendszerünk megfelelő működéséhez, erős antioxidáns, így segít a kórokozókkal, baktériumokkal és vírusokkal szemben felvenni a harcot. A lenmag nagyon gazdag magnéziumban, vasban és cinkben is, előbbi a stresszcsökkentésben, utóbbi kettő pedig a fertőzések megelőzésében lényeges.

Narancs

A citrusfélék csoportjába tartozó narancs és citrom a legfontosabb természetes C-vitamintartalmú gyümölcsök. Ám sok más télen is kapható zöldség tartalmazza ezt az értékes vitamint, a paprika, a paradicsom, a káposzta, a saláta, a brokkoli és a salátafélék is. Különösen ügyelni kell a C-vitamin pótlásra a dohányzóknak, mivel az ő szervezetük sokkal többet igényel ebből a vitaminból a cigi hatására keletkező káros szabad gyökök semlegesítésére. A C-vitamin alapvetően fontos az erős védekezőképességhez, télen különösen fontos a folyamatos szedése.

Édesburgonya

Mit árul el számodra az édesburgonya szemvidító narancssárga színe? Elsősorban azt, hogy ez a zöldség nagyon gazdag A-vitaminban.  Az A-vitaminról sokan azt hiszik, hogy a szem vitaminja, és csak a látás élességéhez fontos, valójában ennek a vitaminnak nagyon sok szerepe van a testünkben. A bőr és a szív egészségéhez, a nyálkahártya épségéhez és az immunrendszer megfelelő működéséhez is nélkülözhetetlen. Ha egy zöldség vagy gyümölcs narancssárga vagy piros, akkor tudhatod, hogy az A-vitamin elővitaminjában, béta-karotinban is gazdag, azaz a sárgarépa, a sütőtök, a paradicsom, a sárgadinnye is értékes forrás, de még a spenót, a paprika és a brokkoli is tartalmazza.

Teljes kiőrlésű gabonák

A kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozásnak fontos részét képezik, ezt ma már nagyon sokan tudják. A magas rosttartalom támogatja a megfelelő bélműködést, gátolhatja a székrekedés kialakulását, csökkentheti a koleszterinszintet, így a szív és keringés egészségét is óvja. De a teljes kiőrlésű gabonák B-vitaminokban is bővelkednek. A B-vitaminok támogatják az immunrendszer, izom- és idegrendszer működését, hozzájárulnak a bőr, szem és haj szépségéhez, valamint segítenek a stresszcsökkentésben, a depresszió megelőzésében, és növelik az energiaszintünket. Ezek a hatások a szürke, borongós időben különösen hasznosak, amikor fáradtnak és levertnek érezzük magunkat.

Minél változatosabban és színesebben étkezel a téli hónapokban, annál könnyebben védheted ki a kórokozók támadását, és őrizheted meg egészségedet és energiádat.


 Hirdetés