A kovászos uborka, vagy becenevén koviubi, a kedvenc savanyúságunk. Pörkölt, paprikás krumpli, rántott hús mellé elhagyhatatlan, de zsíros kenyérre karikázva is mennyei csemege. A kovászolni való uborkát hagyományosan kenyérrel savanyítjuk, de mi van akkor, ha gluténérzékenyek vagyunk? Mondjunk le a kovászos uborkáról? Azt már nem!

gluténmentes kovászosuborka

Egy savanyú kovászos uborka láttán sokan bele sem gondolnak, hogy a gluténmentes diétán élők ezt bizony nem fogyaszthatják, hiszen kenyérrel lett savanyítva, így ha nyomokban is, de tartalmaz glutént. Viszont kovászos uborka burgonyával is készíthető. A burgonyával savanyított uborka receptje a sváboktól származik, ők hagyományosan így készítik a kovászos uborkát. Íme, a receptje:

 

Burgonyával savanyított kovászos uborka

 

Hozzávalók:

1,5-2 kg kovászolni való uborka (amennyi az 5 literes dunsztosüvegbe belefér)

egy közepes szem burgonya

3 gerezd fokhagyma

egy csokor friss kapor

3-4 evőkanál só

 

Elkészítése:

Az uborkákat alaposan mosd meg, a végüket mindkét oldalon vágd le, és vágd be a végeket mélyen keresztbe. A burgonyát is mosd meg, hámozd meg, majd vékonya karikázd fel. Az 5 literes, tiszta dunsztosüveg aljába fektess le néhány szem burgonyakarikát, majd állítva tegyél rá egy réteg uborkát. A tetejükre ismét tegyél néhány karika burgonyát, majd újabb sor uborkát, mellyel meg is telik majdnem az üveg. Az uborkák tetejére kerüljön a maradék burgonya, fokhagymagerezdek, a csokor, megmosott, friss kapor, és a só. Forralj vizet egy lábosban, aztán ne tűzforrón, de még melegen öntsd fel vele az üveget. Így a tetején lévő só is eloszlik a vízben. Persze ha biztosra akarsz menni, öntsd fel a megrakott üveget vízzel, majd öntsd vissza lábosba a vízmennyiséget, azt sózd meg, és a sóval együtt forrald fel. Így biztosan mindenhova ugyanannyi só jut.

A dunsztosüveget ne zárd le, csak boríts a tetejére műanyag tálat vagy kistányért, hogy a lé, amit ereszt, ki tudjon folyni, és ne vesse szét az üveget. Alá tegyél tálcát, hogy oda folyjon a víz. Az üveget tedd napos, meleg helyre, 3-4 nap alatt készen is lesz. A kaprot vedd ki belőle, a burgonya benne maradhat és az is fogyasztható. Miután elkészült, tartsd hűtőszekrényben.

 

Extra tipp!

 

Ha gluténmentesen is ragaszkodsz a hagyományos kovászos uborka recepthez, és burgonya helyett mégis kenyérrel savanyítanál, azt is megteheted. Hogyan? Egyszerűen! Gluténmentes kenyeret használj a savanyításhoz, és azzal pontosan úgy készíthetsz gluténmentes kovászos uborkát, ahogyan azt búzakenyérrel tennéd. A kenyér mindig a tetejére kerüljön, és érdemes gézbe csomagolni, így nem kell majd leszűrni az egészet, ha elkészül, egyszerűen csak ki kell dobni a gézzel együtt.

 

És egy még egyszerűbb ötlet, amihez se gluténmentes kenyér, sem burgonya nem kell. Szerezz be a piacon igazi savanyúkáposzta levet, amiben semmilyen adalékanyag nincs. Az uborkákkal megrakott üveget öntsd fel félig vízzel, félig a savanyúkáposzta lével. A tetejére kerüljön a csokor kapor és 2 gerezd fokhagyma. Tartsd a napon 2-3 napig, aztán mehet a hűtőbe.

 

Mindegyik recept megér egy próbát!

A cikk folytatásában: Gluténmentes és tejmentes bagett készítése


 Hirdetés