A stressz a mindennapjaink részévé vált. Felgyorsult világunk, problémák, határidők nyomják a vállunkat. Sokan azt hisszük, hogy a gyorsételek vagy a cukros élelmiszerek fogyasztása jobb kedvre derít, és segít csökkenteni a feszültséget, valójában ezek az ételek becsapnak minket, csak megemelik a vércukorszintet, és még hizlalnak is.

Egészséges életmód és étkezés

A stressz megbetegít minket!

A stresszt okozó eseményeken való tépelődés gyulladásos megbetegedések kialakulásával hozható összefüggésbe. Egy friss kutatás szerint rágódás közben növekszik a C-reaktív fehérje (CRP) szintje a vérben.

„A korábbi tudományos munkák nem tapasztalati úton közelítették meg a problémát. A szakértők megkérdezték az embereket, hogy számoljanak be a tépelődésre való hajlamukról, aztán pedig megnézték, összefüggésbe hozható-e ez a pszichés gondokkal. A legtöbb esetben pozitív volt a válasz” – mondta a mostani vizsgálatot irányító Peggy Zoccola, az egyesült államokbeli Ohiói Egyetem pszichológus professzora.

A szakértők ezúttal 34 egészséges nőt vontak be a kísérletbe. Mindannyiuknak két fehér köpenyes, rezzenéstelen arcú személy előtt kellett beszédet mondaniuk arról, miért alkalmasak egy adott állás betöltésére. A csoport egyik felét arra kérték, hogy gondoljanak arra: éppen nagy nyilvánosság előtt beszélnek, míg a többiek semleges képekre és tevékenységekre asszociáltak, úgymint egy hajóra vagy a bevásárlásra. A kísérlet során vett vérminták alapján a nyilvános beszéd miatt aggódók CRP-szinte jelentősen magasabb volt, ráadásul az esemény után még legalább egy órával nőtt az érték. Ugyanannyi idő alatt viszont a második csoport CRP-szintje vissza is állt a kiinduló pozícióba.

A C-reaktív fehérje egy olyan protein, amelyet a máj termel az immunrendszer gyulladásos válaszaként. Szintje trauma, sérülés vagy fertőzés esetén indul emelkedésnek. Az orvosi gyakorlatban arra használják ezt az értéket, hogy megállapítsák, van-e gyulladás a páciens testében, de arra is alkalmas, hogy bizonyos betegségek későbbi kialakulásának kockázatát jelezze. „A krónikus gyulladás rengeteg rendellenességgel és kórállapottal hozható összefüggésbe. Az immunrendszer fontos szerepet játszik a szív- és érrendszeri betegségek, a rák, a demencia és az autoimmun problémák megelőzésében is” – tette hozzá Dr. Zoccola, aki most Fabian Benencia és Lauren Ment segítségével tovább vizsgálja a tépelődés hatását a gyulladásos jelzőértékekre.

A kutató más csoportok, például az idősek körében is vizsgálni szeretné a jelenséget, hiszen az ő szervezetükben még nagyobb kárt tehet a stressz. Az eredmények az Amerikai Pszichoszomatikai Társaság éves ülésén kerültek bemutatásra Miamiban.

A stressz elleni küzdelemben is fontos, hogy egészségesen táplálkozz. Mi segít a stresszt csökkenteni?

Elsősorban a B1 és a B6 vitamin, a magnézium, a kalcium, az omega-3-zsírsav, a probiotikumok és az antioxidánsok bevitele fontos. Milyen ételekkel juthatsz ezekhez a tápanyagokhoz?

Joghurt búzacsírával

A búzacsíra kiváló B1 vitaminforrás. A B1-vitamint, azaz tiamint stresszellenes vitaminnak is nevezik, segít gyorsan megküzdeni a stresszel, és támogatja az idegrendszer működését is. Két legyet üthetsz egy csapásra, ha a búzacsírát élőflórás joghurtba keverve fogyasztod, így fontos probiotikumokhoz is juthatsz, melyek nélkülözhetetlenek a bélflóra egészségéhez. A bélflóra egészsége nagyban meghatározza, hogyan reagálunk a stresszre, és kivált-e érzelmi, illetve bélrendszeri panaszokat. A joghurt további előnye, hogy értékes kalciumhoz is juttat, ami segít a stressz okozta álmatlanság legyőzésében.

Lazac

A zsíros halak, mint amilyen a lazac, remek omega-3-zsírsav források. A stressz hatására megnő benned a szorongásért felelős hormonok, az adrenalin és a kortizol szintje, ám a halhúsban található zsírsavak gyulladásgátló hatásuknál fogva segítenek ellensúlyozni a stresszhormonok káros hatásait. A halat érdemes rendszeresen fogyasztani, hetente két-három adagot, ha így teszel, biztosan csökkenni fog benned a stresszhormonok szintje. Ajánlott rizskörettel fogyasztani, mely kiváló B1 vitamin forrás.

Spenót

Nem a kedvencünk, de a spenót és bármilyen más zöld színű zöldségféle és leveles zöldség bőséges magnéziumforrást jelent, mely a legfontosabb stresszűző ásványi anyag. Olyan sok magnéziumkészítmény kapható, hogy el is feledkezünk arról, hogy természetes forrásból pótoljuk, pedig a magnéziumhoz könnyen hozzájuthatunk zöld növényi részek fogyasztásával. Legyen az spenót, sóska, saláta, káposzta, érdemes fogyasztanod a zöldet minden formában a stressz, a szorongás és a fáradtság ellen.

Étcsoki

Egy-egy kocka étcsoki lassú elszopogatása azonnal ellazít és stresszoldó hatású. Nem csak a magnéziumtartalma miatt jótékony hatású. Több kutatás is kimutatta, hogy a csoki csökkenti a stresszhormonok szintjét a testben, ráadásul ellazítja a vérerek falát, csökkenti a vérnyomást és serkenti a vérkeringést. Emellett a boldogsághormon felszabadulását is fokozza. A hatás eléréshez azonban válassz legalább 70 %-os kakaótartalmú fekete csokit!

Harcolj a stressz ellen természetesen és élvezetesen!