Bár a medvehagyma elnevezése a medvék tél végi ébredéséhez köthető, de a medvehagyma jótékony hatása számodra is nyújthat segítséget bizonyos megbetegedések esetén.

Tavaszi medvehagymás pesto

A medvehagyma igazából atlanti-szubmediterrán növény, mely hazánkban elsősorban a Dunántúlon és a Mecsekben fordul elő, ugyanis ott biztosítottak számára a hűvös és párás éghajlat adta feltételek. Nevét onnan kapta, hogy a medvék téli álmukból ébredvén előszeretettel csemegéztek belőle, tisztítókúra gyanánt.
A medvehagyma a liliomfélék családjába tartozik, 25-30 centiméter magas, hófehér virágú, évelő növény. Március végén, április elején jelennek meg a föld felett hosszúkás, harsány zöld levelei, melyek nagyon hasonlítanak a gyöngyvirágéra. Fehér virágai április-májusban nyílnak. A medvehagymának jellegzetes fokhagymára emlékeztető illata és íze van.

 

A népi gyógyászatban már régen is használták. De mire jó a medvehagyma?

- Kedvezően hat a gyomorra és a bélrendszerre.
- Krónikus hasmenés és szorulás ellen is jó hatással bír.
- Kólika és bélférgesség esetén is hatékonyan használható.
- Enyhíti a szédülést és a fejfájást.
- Csökkenti a magas vérnyomást.
- Ha a frissen szedett leveleket használsz, akkor az tisztítja a vesét és a húgyhólyagot.
- Elősegíti a vizelet ürítését.
- Tisztítja a vért és jó hatással van a vérlemezkékre is.
- Nyugtatja az idegrendszert.
- Női problémák esetén is hatásos lehet.
- A medvehagymából készített bor vagy tea jó hatással lehet a nehézlégzésre, hatására megszűnik a légszomj és a köhögést is enyhíti.

Mikor szedd le a medvehagymát?

- A zsenge leveleket áprilisban és májusban kell szedni, tehát még a virágzás előtt.
- A hagymáját nyár végén és ősszel érdemes összegyűjteni.
- A medvehagyma hagymáját ugyanúgy használhatod fel, mint a fokhagymát.
Ha érzékeny a gyomrod, akkor a növény levelét és hagymáját vágd össze apróra, öntsd le meleg tejjel, s csak két-három órányi áztatás után fogyaszd el kortyonként.

Használható-e megelőzésre a medvehagyma?

A medvehagyma rendszeres fogyasztása tavaszi fáradtság ellen és a téli vitaminhiány kompenzálására is tökéletes, igazi C-vitamin-bomba, emellett A-, B1- és B2-vitamint, magnéziumot, vasat és cinket is nagy mennyiségben tartalmaz. Rákmegelőző, pontosabban antioxidáns hatásáról sem felejtkezzünk el, melyet a benne található allilszulfidoknak köszönhet elsősorban. Magas vitamintartalma nyers fogyasztása mellett aknázható ki leginkább. Ha nem szeretnéd magában fogyasztani, köret vagy saláta formájában is feldobhatod vele az ételeket, de akár levest is készíthetsz belőle. Markáns íze fel fogja dobni az ételeidet.


 Hirdetés