Ugye te is sokat hallod mostanában hogy a fehér liszt nem egészséges. Bemutatjuk neked a gluténmentes rizsliszt előnyeit, de a hátrányait is, és meg tudhatod azt is mit érdemes tudni a Magyar rizs minőségéről.

rizsliszt

A rizs jelenleg az emberiség egyik legfontosabb élelmiszere, amely pl. Ázsiában, Kínában, Indiában, vagy épp Koreában az egyik legtöbbet fogyasztott élelmiszer, hiszen az összkalória bevitel 80%-át ebből fedezik az emberek. A rizsben 70-80% szénhidrát, 9-11% fehérje, 1% zsiradék és 1% ásványianyag van, de van benne 12-16 % víz is.

Tudtad, hogy a magyar rizs jó minőségűnek számít?

Ma már több rizsfajtát is termesztenek a világ számos pontján, többek között hazánkban is, de amit talán kevesen tudnak, hogy a hazai rizs világviszonylatban is megállja a helyét, mert a hazai rizsfajtáknak a 12% fehérje, így igen nagy a kereslet rá.

Hogyan készül a rizsliszt?

A rizsliszt a rizs csiszolása során a darabos rizstörmelékből készül, amelyet többek között kekszgyártáshoz és a világhírű rizstésztához is felhasználnak, de hazánkban is egyre többen keresik mivel a rizslisztből remek sütemények, palacsinták, és pékáruk is süthetők a gluténérzékenyek számára, mivel a rizs nem tartalmaz glutént.

A rizsliszt kellemes selymes textúrája miatt nagyon könnyű vele dolgozni, és sütni, épp ezért a legtöbb gluténmentes lisztkeverék nagy része ebből áll. A rizslisztből készült sütemény kellemes állagú, nem ragad, sőt akár tojás nélküli süteményt és tésztát is lehet belőle készíteni.

Ha fogyókúrázol, ne használj rizslisztet!

A fehér rizsliszt egyetlen hátránya hogy a glikémiás indexe 95, tehát egy gyorsan felszívódó szénhidrátról van szó, így ha te fogyni szeretnél, ne használj ilyen lisztet, vagy ha ezt használod, inkább a barna rizslisztet válaszd, amelynek a GI értéke 50 körül van, több rostot és B vitamint is tartalmazz, viszont sajnos gyorsan avasodik, épp ezért nem érdemes nagyobb mennyiséget otthon tárolnod belőle a kamrában.

A rizslisztet egy sötét és száraz helyen tárold, és inkább mindig kisebb mennyiséget vásárolj belőle.

Hogyan használhatom a rizslisztet?

A rizsliszttel szinte 1:1 arányban kiválthatod a fehér lisztet, bár egyes süteményeknél érdemes kicsit több folyadékot adni a tésztához. De a rizslisztet használhatod sűrítésre, rántott ételek készítésére, péksüteményekhez, gluténmentes palacsintához, muffinhoz, fánkhoz, tortákhoz, és krémekhez is, de akár gluténmentes piskótát is készíthetsz belőle.

A tészta vagy a sütemény készítése során azt is érdemes figyelembe venned, hogy milyen finomságú az adott rizsliszt, mert gyakran a hazai rizsliszt durvább őrlésű, míg az Ázsiai rizsliszt egy finom szinte púderszerű anyag, így más a folyadékfelvevő képessége is.

Ha biztosra szeretnél menni, pl. palacsintasütésnél, érdemes egy kevés keményítőt is adni a tésztához, így jobb lesz a sütemény állaga.

Ha gluténmentes lisztkeveréket szeretnél, házilag előállítani használhatsz a rizsliszt mellé kukoricalisztet, tápiókalisztet, burgonyakeményítőt, köles lisztet, teff lisztet, vagy tápiókakeményítőt, ezek mind gluténmentesek.

Hogyan süssek és főzzek rizsliszt felhasználásával?

A rizsliszt az egyik legkiválóbb, semleges ízű, gluténmentes liszthelyettesítő, amivel süthetsz-főzhetsz. Tökéletes kenyérsütéshez, süteményekhez, tésztákhoz, palacsintákhoz, panírozáshoz, sűrítéshez. Édes és sós ételekhez egyaránt felhasználható. A rizslisztnek megvannak az előnyei és a hátrányai is, eláruljuk, hogyan használd a konyhádban.

A rizsliszt nem tartalmaz glutént, és az egyik legnépszerűbb helyettesítője a búzalisztnek. Három fajtája van, a fehér, a barna és a ragacsos rizsliszt. A fehér rizsliszt olyan lisztből készül, melyről eltávolították a külső burkot és a csírát.  A barna rizsliszt gazdagabb ízű, hiszen tartalmazza a korpát és csírát, és több benne a fehérje, a vitamin és az ásványi anyag. A ragacsos rizsliszt nagyon finom porrá őrölt liszt, melyet főként zselésítő és sűrítő anyagként lehet használni levesekhez, szószokhoz, és nem alkalmas a liszt helyettesítésére olyan receptekben, ahol a liszt a fő alapanyag.

Hogyan helyettesíthető a búzaliszt rizsliszttel?

Ne ess abba a hibába, hogy a búzalisztet a megszokott receptjeidben 1:1 arányban helyettesíted a rizsliszttel. A rizsliszt nem tartalmaz glutént, keményebb, mint a búza, és nem szívja magába olyan jól a nedvességet. Ha azonos mennyiségben helyettesíted a búzalisztet rizsliszttel, az eredmény egy szemcsés, sűrű, gumiszerű állag lesz. A rizsliszt ettől még egy fantasztikus alapanyag, csupán tudnod kell, hogyan használd helyesen.

A rizsliszt előnyei

Gazdaságos, könnyen beszerezhető, és jóval olcsóbb búzaliszt-alternatíva, mint más gluténmentes gabonaliszt. Az íze semleges, enyhe, ezért remekül használható édes és sós receptekhez egyaránt, és nem kell attól tartani, hogy az élelmiszerek és fűszerek ízét elnyomná vagy befolyásolná.

A rizsliszt hátránya

Nehezen szívja magába a nedvességet, ezért kellő körültekintéssel kell használni, máskülönben a vele sült tészták könnyen szárazzá, morzsalékossá válhatnak. Éppen ezért ezt kerülendő, sok receptben érdemes más gluténmentes lisztekkel keverni a tökéletes eredmény érdekében.

Hogyan használd a rizslisztet sütéshez?

A rizslisztből akkor tudsz megfelelő állagú kenyeret, süteményt sütni, ha valamilyen lágy, teljes kiőrlésű gluténmentes liszttel kevered, például zabliszttel, tápiókaliszttel, vagy cirokliszttel. Sütés előtt mindig pihentesd a kikevert tésztát legalább 15 percig. A finomra őrölt rizslisztnek így van lehetősége jobban felszívni a nedvességet.

Hogyan használd a rizslisztet panírozáshoz és olajban sütéshez?

A rizsszemek keményebbek, mint a lisztes búza, ezért a rizsliszt is szemcsésebb szerkezetű. Ez az a tulajdonsága, ami némi hátrányt jelent sütésnél, ám panírozásnál kifejezetten előnyös, mivel sokkal ropogósabb textúrát kölcsönöz. Bármilyen húst, zöldséget érdemes rizslisztbe forgatni sütés előtt, ha fantasztikus ropogósságra vágysz.

Hogyan használd a rizslisztet tészta, palacsinta és nokedli készítéséhez?

Palacsintához a rizslisztet önmagában is használhatod, nem kell más liszttel keverni. Hagyományos palacsintarecept alapján készítheted tojással, tejjel, olajjal, csipetnyi sóval a kellő sűrűségűre kikeverve. Tésztához is használható tojással és vízzel másfajta liszt nélkül. Annyi vízzel kell gyúrni, hogy formázható és nyújtható legyen a tészta. Az eredmény egy hagyományosnál ropogósabb tészta lesz. A nokedli készítés annyiban tér el a megszokottól, hogy a rizslisztből, tojásból, vízből nem nokedlimassza állagú tésztát kell kapjál, hanem gyúrható gombócot, és azt kell vízbe szaggatni. Így készül a rizsliszt nokedli.

A rizsliszt nagyon sokoldalúan használható sütéshez-főzéshez, érdemes többféle receptben kipróbálni a fehér és a barna rizslisztet egyaránt. A rizslisztet légmentesen zárható edényben tárold sötét, hűvös helyen, így egy évig is megőrzi a minőségét.

Végül mutatunk két remek gluténmentes receptet ,amelyek rizsliszt felhasználásával készültek gluténmentesen!

Tejszínes töltött burgonya.

Hozzávalók: 25 dkg darált pulykamell, 4 dkg párolt rizs, 1 db tojás, 8-9 db burgonya, só, bors, ételízesítő, 2 dkg vaj, 1 kávéskanál rizsliszt, 1, 5 dl tejszín, petrezselyemzöld.

A darált pulykamellet összekeverjük a párolt rizzsel, a tojással és a fűszerekkel. A burgonyát meghámozzuk, a közepét kivájjuk, és az elkészített töltelékkel megtöltjük. Lábasba tesszük a kivájt burgonyadarabkákkal együtt, felengedjük húslével vagy vízzel, megsózzuk, és puhára főzzük. 2 dkg vajból és a rizslisztből rántást készítünk, felengedjük a tejszínnel. Ezt ráöntjük a burgonyákra, még néhány percig főzzük. Petrezselyemzölddel díszítve tálaljuk.

Tejfölfánk.

Hozzávalók: 4 db tojás, 4 evőkanál tejföl, csipetnyi só, és annyi rizsliszt, hogy a palacsintánál kissé sűrűbb masszát kapjunk.

A négy tojássárgáját a tejföllel habosra keverjük, hozzáadjuk a sót, a rizslisztet, végül a tojásfehérjének kemény habját. Úgy rakjuk a masszát kis halmokba, alaposan megolajozott tükörtojássütőbe, hogy félig megtöltse. Ha a fánkok. Ha a fánkok alja megpirult megfordítjuk, és a másik felét is aranysárgára sütjük. Vaníliás porcukorral megszórva tálaljuk.

A folytatásban mutatunk neked egy Gluténmentes rizslisztes piskóta receptet.


 Hirdetés