A neve sokaknak nem túl bizalomgerjesztő, hiszen édes is, és burgonya is? Mitől lehet jó? Pedig érdemes vele megbarátkozni, mert olyan egészségvédő hatásokkal rendelkezik, melyet nem is sejtesz.

Az édesburgonya különösen gazdag értékes tápanyagokban. Az egyik leggazdagabb A-vitamin forrás. Bőségesen tartalmaz B-vitaminokat és a színét adó karotinoidok erős antioxidánsok. Gyulladáscsökkentő, emésztést segítő, diabétesz ellenes és rákellenes hatóanyagokkal is rendelkezik. Tudd meg, miért érdemes az étrended részévé tenni!

 

Édesburgonyával fedezheted az A-vitamin szükségleted

Ha rendszeresen fogyasztod, nem kell tartanod az A-vitamin hiánytól. Az édesburgonyában bőségen megtalálható  béta-karotin, mely az A-vitamin elővitaminja, és a testünkben a májunk fogja A-vitaminná alakítani. Az A-vitamin nem csupán a szemed egészségét óvja, de az immunrendszer működéséhez is nélkülözhetetlen, hiányában fogékonyabbá válsz a fertőző betegségekre. Az A-vitamin bőséges fogyasztása a női termékenység fokozásában is fontos tényező, és ezt segíti az édesburgonyában található vas is.

Édesburgonyával a stressz ellen

Az édesburgonya jelentős mennyiségben tartalmaz magnéziumot, melyről köztudott, hogy segít csökkenteni a stresszt és a szorongást, sőt, még a depresszió kockázatát is. A magnézium továbbá a nyugodt alváshoz is nélkülözhetetlen, ezért aki alvásproblémákkal küzd, annak érdemes vacsorára fogyasztani ebből a zöldségből.

Az édesburgonya segít kontroll alatt tartani a vércukorszintet

Az édesburgonya az alacsony glikémiás indexű élelmiszerek közé tartozik, ami azt jelenti, hogy fogyasztása nem okozza a vércukorszint hirtelen megugrását. Mivel a benne lévő szénhidrátok lassan szívódnak fel, segítenek stabilan tartani a vércukorszintet. Ezt a hatást segítik az édesburgonyában található rostok is, melyek egyaránt csökkentik a vércukorszintet az egyes és a kettes típusú cukorbetegségben szenvedőknél.

Az édesburgonya rákellenes hatással bír

Az édesburgonyában található antioxidánsok többféle rákbetegség esetén mutattak daganatellenes hatást. Ilyenek a lila színű édesburgonyában található antocianinok, és a narancssárga húsú édesburgonyában lévő béta-karotin. Utóbbi hatásos segítség lehet a prosztatarák és a végbélrák kockázatának csökkentésében. A rákellenes hatást erősítik az édesburgonya gyulladásellenes hatóanyagai is, hiszen a krónikus gyulladásoknak a daganatok kialakulásában és terjedésében is szerepe van.

Az édesburgonya támogatja a keringési rendszer egészségét

Antioxidáns vegyületei elősegítik a szív- és érrendszer egészségét. Rosttartalma csökkenti a káros koleszterinszintet, ezáltal mérsékli a szívbetegség, a magas vérnyomás, az érszűkület, az érelmeszesedés, és az infarktus kockázatát. A zöldségben található magnézium és kálium szintén a szív- és érrendszer egészségét védik, mivel mindkettő a magas vérnyomás kialakulása ellen hat.

Az édesburgonya megszépít

A, C és E-vitamin tartalma dúsítja a hajkoronát, feszesíti a bőrt, serkenti a bőrben a kollagéntermelődést, és a napsugárzás okozta károsodást is csökkenti. Rosttartalma nem csupán az emésztés egészségét támogatja, hanem a jóllakottságérzést is fokozza, ezért érdemes a fogyókúrába is beépíteni.

Ugye, már látod, hogy miért érdemes az édesburgonyát az étrended részévé tenni?

A cikk folytatásában mutatunk neked egy Vegán édesburgonyakrém receptet


 Hirdetés