Eldöntötted, hogy vegán leszel, de nem tudod, hol is kezdjed? Egyik napról a másikra nem lehet áttérni a vegánságra, főleg, ha tényleg komolyan gondolod az étrendváltást. A legjobb, ha fokozatosan hagyod el az állati eredetű élelmiszereket, mert ha így teszel, akkor nem lemondásnak fog tűnni a vegánság, hanem teljesen természetes lesz.

vegán zöldségek kosárban

A nulladik lépés a vegánság felé

 

Még mielőtt kidobnád a hűtődből az összes élelmiszert, mely nem illik a vegánságba, a tanulás legyen az első lépés.

  • Olvass minél többet a vegán étrendről, tudd meg, mik az előnyei. Nézegess a neten vegán magazinokat. Ezek mind plusz motivációt hoznak a változtatáshoz.
  • Írj listát, hogy milyen élelmiszereket tartalmazhat a vegán étrend, és milyen növényi eredetű termékekkel helyettesíthetők az állati eredetű élelmiszerek.
  • Ismerkedj a vegán élelmiszerekkel, nézz utána, milyen vegán termékek kaphatók a közeli boltokban, látogass el vegán étterembe.
  • Gondold át kedvenc receptjeidet, és vesd papírra őket vegán változatban. Meglátod, ez egy érdekes gasztronómiai utazás lesz.

 

Első lépés: egészítsd ki az étrendedet, ahelyett, hogy elhagynál élelmiszereket

 

Sokan úgy gondolják, az első lépés a vegánság felé, hogy elhagyják a húst, tejterméket, tojást, és belevetik magukat a saláta és szójaevésbe. Ám nem túl ösztönző dolog, ha a vegánságra való áttérést a lemondásokkal kapcsoljuk össze. Ezért először úgy változtass az étrendeden, hogy beépíted a mindennapokba a vegán konyha hozzávalóit – növényi tejeket, növényi joghurtokat, magvakat, gabonákat, szójatermékeket. Így ismerkedhetsz az ízükkel, azzal, hogyan használhatod fel őket, hogyan készíts velük finomságokat. Ezután már nem leszek szokatlanok, és megtanulod, hogyan főzzél-süssél velük.

 

Második lépés: fokozatosan csökkentsd a húsfogyasztást

 

Fokozatosan vond ki a húst az étkezésből. Először hagyd el azokat a fajtákat, melyek a legkevésbé fognak hiányozni, például a vörös húsokat, aztán lassan a felvágottakat, végül a fehér húsokat is. Ezzel párhuzamosan növeld a növényi élelmiszerek arányát az étkezésedben. Ezt addig folytasd, míg végül azon kapod magad, hogy már nem is használsz állati eredetű élelmiszert.

 

Harmadik lépés: a teljes vegánság

 

Ahogy egyre jobban elmélyedsz a vegán étrendben, látni fogod, hogy valójában minden hústerméknek vagy növényi alternatívája. Bármikor beszerezhetsz vegán felvágottat, kolbászt, hamburgerpogácsát, virslit, de még vegán darált húst is. És ehhez még csak nem is kell egyedi vegán boltba menned, mert ezekre a termékekre a szupermarketekben is hozzájuthatsz. Igazán ízletesek a tejtermékeket helyettesítő növényi joghurtok, tejek és sajtok is. A tojásmentes durumtészták ideális és egészséges kiváltói a hagyományos tojásos tésztáknak. Érdemes a zöldségek mellett minél több egészséges gabonát és magvakat fogyasztani, kölest, hüvelyeseket, bulgurt, árpát, csicseriborsót, hajdinát, búzacsírát, melyek mind értékes fehérje- és vitaminforrások.

 

A vegán étrendtől sokan csak azért idegenkednek, mert azt gondolják, hogy növényi élelmiszerekkel csak egyhangú ételek készíthetők. De mivel te alaposan felkészültél az étrendváltás előtt, veled ez nem történhet meg, és élvezheted a vegán konyha változatos és izgalmas ízeit.

A cikk folytatásában mutatunk 5 élelmiszert, amelyeket már vegán változatban is megtudsz vásárolni.


 Hirdetés