A legtöbb otthonban a rozmaringot, mint mediterrán fűszernövényt ismerik, pedig a rozmaring egy remek és sokoldalú gyógynövény is, amelynek számos jótékony gyógyhatása is van. Ismerkedj meg te is ezzel a fantasztikus gyógy-és fűszernövénnyel.

Ha eddig te is csak fűszerként ismerted és használtad a rozmaringot, a cikk elolvasása után biztos, hogy sok másra is fel fogod használni, és ha van, kerted okvetlenül ültess bele egy vagy akár két tő rozmaringot, így elég, ha kiszaladsz a kertbe és máris szedheted az illatos gyógyhatású rozmaring ágacskákat.

A rozmaring az árvacsalán félék családjába tartozó mediterrán fűszer és gyógynövény, amely a Földközi-tenger vidékéről származik. Jótékony tulajdonságait már a középkorban is felismerték, gyakran a kolostorokban a gyógy és fűszerkertekben termesztették nagy számban, és készítettek belőle gyógyhatású italokat, kenőcsöket és más szereket, így nem meglepő hogy Európába is a Benedek-rendi szerzetesek hozták be a növényt. Sokáig a pestis egyik fő ellenszere volt, de a népi babonába is bekerült, mint boszorkányűző és szerelemhozó növény.

Manapság a rozmaring gyakran nem több mint egy erős aromás fűszernövény, amelyet tudjuk, hogy csak óvatosan szabad felhasználni a főzés során, hiszen magas illóolaj tartalma miatt hamar elviszi az étel ízét és aromáját. Pedig a rozmaringot ennél sokkal többre is használhatod, egészséged megőrzése érdekében.

A rozmaring jótékony gyógyhatása:                                                             

A rozmaringot érdemes a főzés során is rendszeres felhasználni, de készíthetsz belőle teát, gyógynövényes fürdőt, és a belőle kinyert illóolajat is rendszeres használhatod párologtatóba, vagy aromalámpába.

A rozmaring serkenti a gyomor működését, és a gyomornedv termelését, oldja az epe utak görcsös állapotát, és megelőzi a felfúvódást, valamint csökkenti a puffadást. Ha úgy érzed túl sokat ettél, igyál meg rá egy csésze enyhe rozmaring teát, és máris enyhülni fog a teltségérzet. De ezen kívül jótékony hatással van a belső szervekre, gyorsítja az anyagcserét, és jó hatással van a szívre és a vérkeringésre.

Mivel a rozmaring fokozza az agy vérellátását is, így javul a memória és az agytevékenységet is serkenti, valamint az emlékezőképesség is javulhat.Ha úgy érzed túl fáradt vagy, egy friss rozmaring ág, vagy a belőle készült tea gyors energiát biztosít.  Krémekbe keverve a rozmaring illóolaj csökkenti a viszketést, és enyhíti a bőrirritációt. De remek antioxidáns, antibakteriális és egy természetes gyulladás csökkentő szer is, valamint vizelet és szélhajtó hatással is rendelkezik.

A rozmaring hatóanyagai:

100 gramm rozmaringban mindössze 1 gramm illóolajat lehet kinyerni, amelynek több összetevője is van: borneol, cineol, pinén és linalol. Gyulladáscsökkentő hatását a levelekben található rozmarinsavnak köszönheti.

A rozmaring ültetése a kertbe:

A rozmaring egy lassan növő félcserje, amely 0,5-1 méter magasságot is elérhet. Vékony keskeny ezüstös leveli már érintéskor is kellemes illatot árasztanak, elég, ha a kezedbe fogsz, egy rozmaring ágat megdörzsölöd, és beleszagolsz, máris érezheted jótékony frissítő hatását. Gyönyörű világoskék virágai májustól júliusig nyílnak, így nem csak hasznos, de szép is lesz a rozmaring a kertedben.

Ha te is szeretnél egy tő rozmaringot ültetni a kertedbe, vagy a teraszodra, elég, ha ellátogatsz egy közeli bevásárló központba, vagy kertészetbe, ahol 200-300 Ft-ért kaphatsz cserepes rozmaringot. A rozmaringot napos helyre érdemes elültetni, így lesz gazdag illóolajban és hatóanyagokban, mivel mediterrán növényről van szó, amely imádja a napsütést és a meleget.

Ráadásul még öntözni sem kell túl gyakran, mivel a rozmaring jól tűri a szárazságot, csak a tartós nyári melegben kell gyakrabban öntözni.

A rozmaringot télen sem kell takarni vagy teleltetni, jól bírja a téli hideget, de a fiatal rozmaringokat az első télen még érdemes takarni, falevéllel, fenyőágakkal, szalmával, mert ezek még könnyen kifagynak, de a következő évben újra kihajt és tavasztól a tél beálltáig szedheted róla a hajtásokat. Az ültetéshez az április és májusi időszak a legideálisabb, de érdemes a nyár első feléig elültetni a növényt, hogy megerősödjön a tél beálltáig. A cserépben tartott rozmaringokat érdemes télire bevinned egy védett helyre, mivel itt kisebb a föld mennyisége, könnyedén kifagyhat télen a növény gyökere.

A rozmaringot bármikor lehet szüretelni, akár a friss zsenge hajtásokat, akár a virágzó hajtásokat, a legjobb, ha akkor szeded le a rozmaringot, amikor sokat süt a nap, mert ekkor a legmagasabb a hatóanyag tartalom, sőt a virágzó rozmaringban is több az illóolaj tartalom, mint a sima zöld hajtásokkal rendelkező növényben. A virágai ehető, ezek salátába téve nagyon szépek és még finomak is.

A rozmaring tea hatása:

A rozmaring teát is érdemes kúraszerűen fogyasztani, mivel alacsony vérnyomás ellen, vagy nagyobb betegség utáni lábadozásban is nagy segítségedre lehet, vagy már az említett puffadás és teltségérzet megszüntetésre , megfázás vagy nátha gyógyítására is alkalmazhatod gyors segítségnek. A rozmaring teába tehetsz citromfüvet, csalánt, de akár egy kevés mézet is.

A rozmaring illóolaj alkalmazása

A rozmaring illóolaj remek szíverősítő, vérnyomásnövelő, fertőtlenítő, agyműködést fokozó, vízhajtó, emésztésjavító és zsírégető hatással is rendelkezik, így ha úgy érzed fáradt vagy és már nem tudsz a munkádra vagy a tanulásra összpontosítani, elég egy zsebkendőre rácseppentesz két vagy három csepp rozmaring illóolajat, és mélyen beszippantod az illatát, máris felfrissülsz. De fürdővízbe vagy aromalámpába is teheted télen a megfázás és a nátha szezon kellős közepén.

 

Légzéskönnyítő illóolaj keverékmegfázás esetén:

10 ml jojobaolaj

8 csepp eukaliptuszolaj

8 csepp rozmaringolaj

6 csepp teafaolaj

6 csepp borsmentaolaj

4 csepp citromolaj

Csak 100%-os tisztaságú gyógyszertárban vagy hivatalos megbízható forgalmazótól vásárolj illóolajat!

A keveréket egy zárt tégelyben keverd össze, és naponta kend be vele a mellkasod és a hátadat megfázás esetén.

Koncentrációt segítő illóolaj keverék

10 csepp rozmaringolaj

10 csepp borsmentaolaj

6 csepp citrusolaj

4 csepp gyömbérolaj

A keveréket aromalámpába tudod felhasználni, vagy párologatóba tegyél pár cseppet.

Frissítő fürdő rozmaringgal

A rozmaringfürdőt akkor érdemes alkalmaznod, ha napközben szeretnél megfürdeni, mert pl. randira mész, vagy más fontos programod van, ugyanis a rozmaring serkenti a vérkeringést és energiával tölt fel, így este lefekvés előtt nem érdemes rozmaringos fürdőt venned. A gyógyfürdő elkészítéséhez vegyél 5 -10 dkg friss rozmaringhajtást és tedd, bele 2 liter vízbe majd főzd fel kb. 10 percig. Ezután szűrd le, és önts bele egy kád fürdővízbe. 15-20 percnél többet ne tölts el a kellemes fürdőben, mert az már megterheli a szervezetedet.

Korpásodás és hajhullás ellen rozmaring?

Készíts egy rozmaring főzetet, kb.két liter vízbe tegyél bele 1 marék friss rozmaringot, forrald fel, hagyd állni, kb. 10 percig, majd amikor már kihűlt használd fel hajöblítőként.

Rozmaring felhasználása a konyhában:

Ez az egyik legegyszerűbb módja, hogy a rozmaring jótékony hatását alkalmazd, mégpedig a főzés.

Felhasználás: Mártások, pástétomok, töltelékek, szárnyasok, halak, vadak, bárány- és malacpecsenyék, zsírosabb sültek, ecetes halak, gombás ételek, olaszos és franciás fogások

Kellemesen aromás, kámforos illatú, enyhén kesernyés fűszernövény, amelyet kiskertekben és cserépben is szokás nevelni. A friss rozmaringágacska utolérhetetlen illatot és ízt kölcsönöz a vele fűszerezett ételnek. Különösen az olasz konyha él vele, paradicsomos-sajtos, gombás-sajtos és halas ételek ízesítője.

Szárított rozmaringot minden élelmiszerboltban tudsz vásárolni, de van, a kertedben rozmaring szedj friss hajtásokat a főzéshez, amelyeket érdemes késsel felaprítani használat előtt, így az illóolajok is felszabadulnak a levelekből.

A rozmaring remekül kombinálható más mediterrán fűszerrel, mint pl. a kakukkfű, oregáno, bazsalikom. Fontos, hogy csak kis mennyiségben használd fel a főzéshez, mert ha túl sok rozmaringot adagolsz, akkor az étel keserű lesz, és a rozmaring minden más ízt elnyom.Remekül fűszerezhetsz vele halakat, húsokat, paradicsomos ételeket, grillezéshez is fel tudod használni, akár úgy hogy a rozmaring ágat használod fel nyársnak, vagy úgy ha egy friss rozmaring ágat teszel a grill rácsra.

Mivel a rozmaring gyorsítja az epefolyadék áramlását, fokozza a májműködést és a zsírlebontást, így még a nehezen emészthető ételeket is könnyebbé varázsolja, épp ezért egy kiadós hétvégi pizza, vagy paradicsomos tészta is könnyebben emészthetővé válik, ha rozmaring van benne.

Készíts rozmaringolajat, mutatunk hozzá két egyszerű receptet:

Rozmaringolaj 1.

  • Elkészítés: 10 perc + 2 hét érlelés Nehézség: 1

Hozzávalók: 7 dl napraforgóolaj, 3-4 rozmaring ágacska.

Elkészítése: A hozzávalókat üvegbe rakjuk, ráöntjük az étolajat és lezárás után sötét, hűvös helyen legalább 2 hétig érleljük.

Rozmaringolaj 2.

  • Elkészítés: 30 perc + 3 nap érlelés Nehézség: 1

Elkészítése: 1 citrom, 2 rozmaring ágacska, 5 erős paprika savanyítva, 5 dl. olaj 1 jól megmosott citrom héját vékonyan lehántjuk, ügyelve, hogy a fehér bundája ne maradjon rajta. 2 ágacska rozmaring, és 5 lecsöpögtetett savanyított erős paprika társaságában, 5 deci olajjal leöntjük. 3 nap alatt kellemes aromájúvá válik, pizza-töltelék vagy grillen sütött húsok kiváló ízesítője

Mikor nem szabad rozmaringot gyógynövényként alkalmazni?

A rozmaringot főzéshez bátran használd kis mennyiségben, ebben az esetben semmilyen mellékhatása nem lesz. De belsőleg a rendszeres fogyasztást, bizonyos esetekben kerülni kell!

Rozmaring teát és fürdőt kerülni kell a kismamáknak, mivel serkentő és vérkeringést fokozó hatása miatt idő előtt beindíthatja a szülést, nekik még a főzés során is érdemes kerülni a rendszeres fogyasztását, de epilepsziás betegeknek, és a magas vérnyomásban szenvedőknek sem javasolt a rendszeres rozmaring fogyasztása, valamint gyermekeknek sem javasolt nagyobb mennyiségben.

Belsőleg a rozmaringot tinktúra vagy tea formájában hosszabb ideig nem szabad alkalmazni, ehhez érdemes szakorvos tanácsát kikérni.