A műanyag mindenhol jelen van az életünkben. Szinte minden csomagolás műanyagból van, műanyag szatyorba vásárolunk, műanyag palackokból isszuk a vizet és az üdítőt, műanyag pohárból hörpintjük fel a kávénkat az ebédszünetben, műanyagból van sok háztartási eszköz, a CD, a napszemüveg, de még a ruháink nagy része is műanyagból van. Mit tegyünk ellene?

 Műanyagmentes otthon eszközei

Ha végig gondolod, hogy otthonodban mi minden van műanyagból, akkor biztosan több oldal hosszú listát tudnál összeírni. Nem véletlen. Hiszen a műanyagok hihetetlen sokféleképpen használhatók fel. A 20.század második felében terjedtek el tömeges mértékben, mert nagyon megkönnyítették az életünket. Olcsón hozzájuk lehet jutni, praktikusak, nem törnek, könnyen kezelhetők, használat után egyszerűen eldobhatók. És sajnos éppen ez a baj, hogy rengeteg műanyag hulladékot termelünk.

 

Minél többen használjuk, annál nagyobb gondot jelentenek a környezet számára. Olyannyira, hogy manapság már a műanyag gyakorlatilag közellenséggé vált. Ha szeretnél tenni a környezetért, első lépésként tedd otthonodat műanyagmentessé! Ehhez adunk hasznos tippeket!

 

1.Ne vásárolj palackozott vizet

 

Ez nem csak a bolygónak jobb, hanem a karodat is kíméli. Nem könnyű hazacipelni a palackozott vizet ugyanis. Ha csak a csapvíz minősége aggaszt, és azért nem akarsz vezetékes vizet inni, szereltess fel otthonra víztisztító berendezést a konyhába. Meglátod, hamar visszahozza az árát. De rendelhetsz utántölthető ballonos vizet is, ez is környezetbarát megoldás.

 

2.Használj vászonszatyrot a bevásárláshoz

 

Felejtsd el a műanyag szatyrokat, és tarts otthon vászon bevásárlótáskákat. Ezek tartósak, praktikusak, és biztosan nem dobod el a bevásárlás után, mint a nejlonszatyrokat.

 

3.Vásárolj műanyagmentes csomagolású termékeket

 

Majonéz, ketchup, szószok, mogyoróvaj, joghurt, előrecsomagolt késztermékek – a legtöbb műanyagban van. Ezek helyett válassz üveges termékeket, vagy egyszerűen készítsd el inkább frissen házilag, és tartsd üvegben.

 

4.Cseréld le a műanyag konyhai keverőtálakat

 

A konyhában megszoktuk a műanyag tálakat, abban mosunk zöldséget, gyümölcsöt, keverünk sütitésztát. Helyettük szerezz be üveg, kerámia vagy porcelán tálakat. Ezek bár nehezebbek, mégis tartósabbak, mutatósabbak és higiénikusabbak is.

 

5.Töltsd újra a sampont, folyékony szappant, tusfürdőt, mosogatót

Az üres samponos, tusfürdős flakonok hamar kiürülnek, és dobhatod a szemétbe, mert nem jók semmire. Hacsak nem töltöd őket újra. Ma már kaphatók nagy kiszerelésű, zacskós tusfürdők, mosogatószerek, folyékony szappanok, samponok, melyekkel a kisebb flakonok utántölthetők. Így akár 70 százaléknyi műanyagcsomagolást spórolhatsz meg. Az utántöltőket egyébként pumpás adagolós üvegbe vagy kerámiába is töltheted.

6.Műanyag kefe helyett fa hajkefe

Fésűk, hajkefék, a legtöbb műanyagból van, de ha szemfüles vagy, találhatsz közöttük természetes, fából készült darabokat is.

7.Takaríts természetes tisztítószerekkel

Tudtad, hogy az ecetnél és szódabikarbónánál keresve sem találsz jobb házi tisztítószert? Ezekkel bármit ragyogóvá varázsolhatsz a konyhában és a fürdőben is. Ráadásul, ha ezeket használod, akkor nincsenek műanyag flakonban hazavitt káros vegyszerek sem odahaza.

8.Minden műanyagot cserélj le, ami lecserélhető

A műanyag locsolókanna, a kiskedvencek műanyag táljai, a műanyag poharak és tányérok, a műanyag szűrők, a műanyag ételhordók, a műanyag cserepek, műanyag palackok, műanyag bútorok, mindnek van olyan alternatívája, ami nem műanyagból, hanem üvegből, kerámiából, porcelánból, fából, papírból, gyékényből, vagy más természetes anyagból készül.

Légy kreatív, és meglátod, nem csak kevesebb műanyag lesz az otthonodban, de még dizájnosabbá is teszed a műanyag tárgyak lecserélésével.

A cikk folytatásában: Így használd a citromsavat az otthonod tisztán tartásához


 Hirdetés