A gluténérzékenység se nem allergia, se nem étel-intolerancia. Ez egy súlyos autoimmun betegség, melynek során a test immunrendszere önmaga ellen fordul, amennyiben glutént fogyasztunk. eszünk. A búzában, árpában, rozsban található fehérje, a glutén az arra érzékeny emberekben hosszú távon a bélrendszer károsodását okozza, felszívódási zavarokat idéz elő, ezért hiánybetegségekhez vezethet.

Gluténmentes étkezés

A gluténérzékenységnek több fokozata van az enyhe érzékenységtől a súlyosabb formáig. Bármilyen súlyos fokú is az érzékenységed, a glutént mindenképpen érdemes elhagynod az étrendedből.

Nem-cöliákiás gluténérzékenység

Bélrendszeri panaszokat akkor is okozhat a búza, a rozs, és az árpa gluténtartalma, ha valaki egyébként nem lisztérzékeny. Ezt nevezzük nem-cöliákiás gluténérzékenységnek. Bár ennek a betegségnek a diagnózisa másként történik, ez esetben is a gluténmentes étkezés jelenti a sikeres kezelés alapját.

 

Mire kell ügyelned, ha te is gluténérzékeny vagy? Íme, a legfontosabb jó tanácsok:

Amit kerülni kell gluténérzékenység esetén:

Búza, búzakorpa, búzacsíra, búzadara, tönkölybúza, durumbúza, kuszkusz, Graham-liszt, bulgur (tört búza) és a szejtán (búzasikér alapú ’búzahús’).

Nem csak a búza szerepel a tiltólistán

Az árpa és a rozs is tilos, ha nem bírod a glutént. Bár a zab önmagában nem tartalmaz glutént, mégis kerülendő, mert többnyire olyan üzemekben van feldolgozva, ahol a gluténtartalmú gabonák is, ezért könnyen szennyeződhet.

Glutén a feldolgozott élelmiszerekben is lehet!

Mindig nézz utána a címkén alaposan, nem rejt-e egy adott termék glutént, akárcsak nyomokban is. A zacskós levesek, egyes salátaöntetek, a szójaszósz, a vegán hamburger, az ízesített csipszek, a savanyúságok, a felvágottak, a mustár, de még a rágógumik, a csokoládék, és a cukorkák is tartalmazhatnak glutént.

Mire figyelj, ha étterembe vagy más vendéglátóhelyre mész?

Ha gluténmentes diétát kell folytatnod, sokszor nagy kihívást jelent, ha nem otthon, hanem egy étteremben szeretnél étkezni. De azért nem lehetetlen küldetés. Válassz olyan fogást, mely általad is jól ismert, gluténmentes összetevőkből készül. Fontos a séfet tájékoztatni a gluténérzékenységedről, mivel olyan ételt sem ehetsz, melyet olyan edényben sütöttek-főztek, amiben előzőleg gluténtartalmú ételt készítettek. Sajnos, a gyorséttermek, büfék, salátabárok és cukrászdák eleve nem szerepelnek a gluténmentes étrendet követők kedvenc szórakozóhelyei között. De szerencsére ma már egyre könnyebben találhatsz olyan éttermet, ahol kifejezetten a gluténérzékenyek kedvében igyekeznek járni gluténmentes finomságokkal.

Ne feledd, ha gluténérzékeny vagy, a gluténmentes étrend az egészséged kulcsát jelenti! Bár elsőre úgy tűnhet, sok mindenről kell lemondanod, valójában egy kis odafigyeléssel igazán változatosan étkezhetsz gluténmentesen is.

Megmutatjuk ,hogyan alakítsd ki a gluténmentes konyhádat!