A glutén- vagy más néven a lisztérzékenység egy kellemetlen betegség, mivel az ebben szenvedők a lisztben lévő fehérje hatására különféle immunrendszeri tünetektől szenvednek. A gluténmentes konyha kialakítása így létfontosságú a számukra. Ha te nem vagy lisztérzékeny, akkor is érdemes megfontolnod a gluténmentes konyha kialakítását, hiszen ez az életmód kiválóan alkalmas a diétád támogatására.

Miben van glutén?

Erre a kérdésre a szabvány válasz az, hogy a búzában, az árpában, a rozsban vagy a tönkölybúzában. Ennek ellenére ennyivel nem intézhető el a kérdés, hiszen a modern élelmiszeripar nagyon vegyes alapanyagokat használ. A legmeglepőbb helyeken találkozhatsz gabonákkal, melyekkel aztán a glutént is beviszed a szervezetedbe. Az ökölszabály az, hogy mindenképp érdemes elolvasnod az élelmiszerek összetevőit, vagy, ha készételt fogyasztasz, utána kell érdeklődnöd a gluténtartalomnak.

Miben nincs glutén?

Itt is érdemes megjegyezned egy alapszabályt, hogy az olyan élelmiszer, melyet közvetlenül a termelőtől vagy a hentestől vásárolsz, és alapból nincs benne glutén, biztonságosnak számít. Így a friss zöldségek és gyümölcsök, a tőkehús vagy a hal nem tartalmaznak lisztet, így gluténszálakat sem.

Ha azonban ezek már valamilyen feldolgozáson átesnek, például panírozzák, sűrítik vagy bekeverik őket, akkor jó eséllyel szerepel bennük a liszt. Ha kétséged támad, mindig érdemes megkérdezned a vásárláskor a gluténnel kapcsolatos adatokat, az eladót a tájékoztatásra amúgy törvény is kötelezi.

Tojásban vagy olyan köretekben, mint a rizs vagy a burgonya, nincs glutén. Ezekkel lehet egy kicsit csalni, hiszen kenyérből nagyon nehezen találsz olyat, ami gluténmentes és finom is. Ha megtalálod a kiváló búzalisztmentes kenyered, akkor érdemes hozzá tűzön-vízen át ragaszkodnod.

Gluténmentes konyha kialakítása

Ha a gluténmentes konyha kialakítása jár a fejedben, akkor az előbb is említett hagyományos kenyér kiváltása lesz a legnagyobb feladat. Ez különösen igaz, ha van egy vagy több nagyétkű, de nem lisztérzékeny férfi a háztartásban, az ő éhségük kielégítése akár trükköket is szükségessé tesz.

A legfontosabb dolog azonban, amit meg kell szoknod, a tájékozódás. Ma már minden feldolgozott élelmiszeren található tájékoztatás az allergénekről, így sohasem szabad csak úgy elolvasás nélkül felhasználnod a különféle termékeket. A glutén a legmeglepőbb helyeken támadhat, egy ártatlan csokiban, lekvárban vagy húsféleségben, így mindig olvasd el az összetevőket! Ha így teszel, akkor a gluténmentes konyha kialakítása nem csak feladat lesz, hanem igazi kihívás, sőt, szórakozás!

Gluténmentes alap élelmiszerek

Az alapélelmiszerek között számos gluténtartalmú összetevőt találunk, gabonákat, liszteket, tésztákat. De hogyan fest egy gluténmentesen étkező ember kamrája? Eláruljuk, milyen alapvető élelmiszereket rejt!

Milyen élelmiszerek tartalmaznak glutént?

A glutén a búzában, rozsban és árpában található növényi fehérje, melynek a kenyerek és a tészták a rugalmas állagukat köszönhetik, azaz azt, amiért annyira szeretjük őket. Glutén van az említett gabonákból készült élelmiszerekben, lisztekben, kenyerekben, péksüteményekben, tésztákban, pizzákban, és számos feldolgozott élelmiszerben.

Gluténmentes alap élelmiszerek

Szerencsére bőséges a kínálat a gluténmentes élelmiszerekből. A zöldségek, a gyümölcsök, a húsok, a halak, a tojás, a tejtermékek, a hüvelyes zöldségek, a magvak, a növényi olajok, a zsiradékok mind gluténmentesek – természetesen feldolgozatlan formában. Ha bármilyen feldolgozott formában szerzed be ezeket, felvágottként vagy aszalt gyümölcsként például, akkor a címkén ellenőrizned kell, hogy valóban nem tartalmaznak glutént, még nyomokban sem. Lisztek helyettesítésére használhatsz rizslisztet, kukoricalisztet, kókuszlisztet, zablisztet, tápiókakeményítőt, burgonyakeményítőt, mandulalisztet, hajdinalisztet vagy készen kapható gluténmentes lisztkeveréket. Ezek mind alkalmasak gluténmentes kenyér és süti sütésére, ételsűrítésre. Ha éppen nincsen időd sütögetni, jó, ha mindig van otthon gluténmentes rizs kréker, vagy kukoricából készült extrudált kenyér. Szintén alapélelmiszerek a magvak, melyek a legegészségesebb sncakek, ha két étkezés között megéhezel. Kenyérsütéshez viszont nem elég a liszt, gluténmentes kamrádban mindig tartsál otthon xantán gumit vagy guar gumit. Ha ebből egy teáskanálnyit adsz egy egész kenyér sütéséhez szükséges mennyiségű liszthez, akkor az „igazi” kenyérhez hasonló állagot fogsz kapni.

A gluténmentes étkezés előnyei

A gluténmentes étrend a lisztérzékenyek és gluténérzékenyek számára kötelező, de azok is profitálhatnak belőle, akik nem szenvednek ezekben a betegségekben. A glutén elhagyása javíthatja az emésztésed, enyhítheti az irritábilis bél szindróma és az ízületi gyulladás tüneteit, energikusabbá tehet, csökkentheti a koleszterinszinted, javíthatja a keringésedet, csökkentheti a cukorbetegség, szívbetegség, elhízás és daganatos betegség kockázatát. Utóbbi hatások elsősorban annak köszönhetők, hogy a gluténmentesen étkezők a glutén helyettesítése miatt sokkal több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak, melyek kevesebb zsírt, viszont több vitamint, ásványi anyagot és antioxidánst tartalmaznak. Ha gluténtartalmú élelmiszereket fogyasztva is egészségesnek és energikusnak érzed magad, akkor ne változtass az étrendeden, de ha nem, akkor próbáld ki milyen az élet glutén nélkül.

A cikk folytatásában azt is megtudhatod, hogyan kell a gluténmentes diétát kialakítani!


 Hirdetés