A csicsókát gyakran hívják az indiánok burgonyájának, mivel eredeti őshazájában, Észak Amerikában az őslakosok burgonya gyanánt fogyasztották. Ismerkedj meg a csicsóka gyógyhatásával.

Csicsóka gumók

A csicsóka egy évelő növény, amelyet ha egyszer elültetsz a kertbe, és ott jól érzi magát, kiirtani sem lehet, de hidd el, nem is kell. Nagymamáink előtt a csicsóka nem ismeretlen növény, hiszen régen, amikor épp nem volt burgonya, a csicsókát fogyasztották a Magyarok is. Ezután pár évre feledésbe merült, majd ismét divatba jött a fogyasztása. A csicsókának semmi köze nincs a burgonyához, eredetileg a napraforgók családjába tartozik, (Helianthus tuberosus) de elkészítése megegyezik a krumpliéval. A növény földalatti gumóját fogyasztjuk, amelynek a húsa hófehér, de héja gyakran sárgás színű és kissé rücskös.

 

A csicsóka az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kap hazánkban is, főleg a cukorbetegségben szenvedők, és a fogyókúrázók kezdtél el keresni, egészségre gyakorolt jótékony hatása miatt.

Miért érdemes csicsókát fogyasztani?

A csicsóka szénhidrát tartalma mindössze 17-20 %, amelynek nagy része inulin. A csicsóka 5 x több rostot tartalmazz, mint a burgonya, és épp e miatt a magas rost tartalma miatt sokkal laktatóbb, serkenti az emésztés, és a jóllakottság érzetét kelti. Kalória tartalma pedig jóval kevesebb, mint a burgonyáé.

A csicsóka gyógyhatása

A csicsóka sikerét annak is köszönheti, hogy a benne található inulin, egy természetes cukorpótló, amely tartós fogyasztás esetén sem emeli meg a vércukorszintet, ám szabályozza a szénhidrát anyagcserét, és segíti a zsírok lebontását, Épp ezért ezt a növényt a cukorbetegek is fogyaszthatják, és magas rost és ballasztanyag tartalmának köszönhetően a fogyókúrába is beiktatható, mivel hamar eltelít, jóllakottság érzetét kelti és segíti az emésztés is. A bioboltokban kapható csicsóka sűrítmény remek cukorpótló, kávéba, teába, vagy turmixba illetve süteményekbe is felhasználható. Székrekedés, és lassú emésztés esetén jótékony hatással bír szervezetünkre, segít a méreganyagok kiürítésében, és a vastagbélrák megelőzésében.

Tehát ha te túlsúllyal, emésztő rendszeri betegséggel, vagy épp cukorbetegséggel küzdesz a csicsóka bátran beilleszthető az étrendbe, mert itt nem kell figyelni a kalóriákat. A csicsókát fogyaszthatod nyersen, így a legegészségesebb, de remek köret válhat belőle sütve, vagy főzve, sőt akár salátának is elkészítheted, Ha nincs, ötleted mit is tudnál készíteni a csicsókából, elég, ha a receptekben a burgonyát kicseréled csicsókára. A csicsókát felhasználás előtt mindig jó alaposan kefével kell megtisztítani, és így kell szeletelni, sütni, főzni.

Végezetül, íme, három egyszerű csicsóka recept.

Csicsókasaláta nyersen

Hozzávalók: 50 dkg nagyon alaposan kefével megdörzsölt, megmosott nyers cs., 1 citrom, 3 ek olaj, 1 ek méz, bors, só, petrezselyem.

A csicsókát nagyon vékony karikákra szeljük, rácsavarjuk a citrom levét, beletesszük a mézet, olajat, sót, borsot, a nagyon apróra vágott petrezselymet.

Óvatosan összekeverjük. 1 órányit hűtőben érleljük.

Sült csicsóka finoman

Hozzávalók: 1 kg frissen szedett csicsóka, 1 dl olíva olaj, só, bors, ízlés szerint, 3 gerezd zúzott fokhagyma, 10 dkg reszelt parmezán sajt, 2 dl tejszín.

A csicsókákat kefével tisztára sikáljuk, hosszanti irányban felszeleteljük. Sütőedénybe tesszük. Öntünk rá annyi olíva olajat, hogy elkeverve mindenhol érje az olaj, de ne ússzon benne. Fűszerezzük, só, zöldbors őrölve, zúzott fokhagyma, reszelt parmezán, tejszín. Kézzel összekeverjük, mindenhol érje a fűszer és a tejszín.

Sütési idő kb. 30 perc.

Halak vagy natúr húsok mellé kitűnő köret.

Csicsókás vegyes zöldségsaláta

Négy-öt közepes céklát, egy fekete retket, egy közepes zellert, két sárgarépát és négy csicsókát közepes lyukú reszelőn reszeljen le. Ízesítse tengeri sóval, öntse rá egy citrom levét. Ha összeállt, tálalhatja.

További változat a vegyes zöldségsalátára, ha fekete retek helyett egy kisebb karalábét szeletel fel, és kefirrel ízesíti az előbbiekben leírt módon elkészített salátát.

Inulin napi adagja: Így kerüld el a puffadást és a hasfájást! ...