Cukorbetegséget állapítottak meg nálad... hát ez pont elég nagy gond, de az orvosod még azt is mondta, hogy sajátítsd el a cukorbeteg diéta alapjai és figyelj oda az étkezésedre is, diétázz egy kicsit.Valószínűleg nem vagy oda az örömtől. Természetesen ez a helyzet is olyan, amiből elég sok pozitív dolog kihozható. Például, ha odafigyelsz az étkezésedre, akkor akár még fogyhatsz is egy keveset.

cukorbeteg diéta

1-es típusú diabétesz

Amennyiben 1-es típusú cukorbetegséged van, akkor valószínűleg olyan inzulinkészítményt írt fel az orvosod, ami alkalmazkodni fog a táplálkozásodhoz és a napi fizikai megterhelésedhez is. Ebben az esetben nem szükséges zsírban és fehérjében szegény étrendet tartanod, kizárólag a gyorsan felszívódó szénhidrátokat érdemes kerülnöd.

2-es típusú cukorbetegség

Ha az orvosod 2-es típusú cukorbetegséget diagnosztizált nálad, akkor a legfontosabb az, hogy elérd az ideális testtömeget és azt meg is tudd tartani. Sajnos itt már elkerülhetetlen lesz a diéta. Azért kell mindenképpen odafigyelned az étkezésedre, mert a táplálékbevitel után megemelkedik a szervezeted vércukorszintje, mely emelkedés nagyban fog függni az általad elfogyasztott étel glikémiás indexétől. Azt is jó, ha tudod, hogy ha a szénhidrát mellé zsírt vagy fehérjét fogyasztasz, az hosszadalmasabbá teheti a felszívódást, ami viszont megemeli a vércukorszintedet.

Hogy állítsd össze az étrendedet?

A tudomány jelenlegi állása szerint 50 százalék szénhidrát, 20 százalék fehérje és 30 százalék zsír az ideális arány a cukorbeteg étrendben. A dolog lényege az, hogy minden étkezésnek kell megfelelő mennyiségű szénhidrátot tartalmaznia.
Ha fogynod kell, akkor sajnos csökkentened kell a kalória-bevitelt is. Ha cukorbetegként vagy túlsúlyos, akkor napi 1000 kcal bevitel a megengedett, ha a párod az, akkor pedig 1400 kcal. Ha nincs problémátok a testsúllyal, akkor neked nőként 1400 kcal, a párodnak pedig 1800 kcal az optimális bevitt mennyiség. A diabéteszes betegeknél javasolt a kalóriaérték fokozatos csökkentése, a „durr, bele, bumm” drasztikus átállás nem biztos, hogy jóra fog vezetni.
Érdemes dietetikus véleményét kikérni, ugyanis a napi fogyasztható szénhidrátmennyiséget befolyásolhatja nemcsak a cukorbetegséged típusa, hanem az is, hogy inzulinnal vagy gyógyszerrel kezelnek. Az is szempont, hogy hány éves vagy, mekkora testsúlyod, mennyire vagy fizikailag aktív és esetleg van-e valamilyen más betegséged is.
Zöldségeket és főzelékféléket bátran fogyaszthatsz. Viszont magas szénhidráttartalmuk miatt csak mértékkel fogyaszd a fehér lisztet, a kenyeret, a száraz tésztát, rizst, kekszeket, müzliket és a burgonyát is.
Érdemes zsírszegény húsokat és tejtermékeket fogyasztanod.

Cukorbeteg diéta minta étrend

A cukorbeteg diéta célja a vércukorszint ellenőrzés alatt tartása, és a szövődmények kockázatának csökkentése. Ehhez mutatunk egy finom és egyszerű 5-napos mintaétrendet!

A cukorbeteg diéta alapelvei

  • korlátozd a cukor, a cukrozott ételek, a magas glikémiás indexű és a feldolgozott szénhidrátok fogyasztását, melyek a vércukorszint gyors emelkedését okozzák
  • hozd egyensúlyba a szénhidrátbevitelt az aktivitásoddal
  • egyél sok rostot, mert ezek nem csupán a vércukorszint csökkentésében segítenek, hanem a magas koleszterinszint, a túlsúly és a keringési betegségek kockázatát is mérséklik
  • fogyassz minél több zöldséget – salátát, brokkolit, zöldbabot, káposztát, répát, spenótot, karfiolt, gombát – és kevesebb gabonát és szénhidrátot – kenyeret, tésztát, rizst, burgonyát, kukoricát, valamint kisebb részt képviseljenek az étkezésben a húsok és a hüvelyesek is. Egy képzeletbeli tányéron ez úgy néz ki, hogy a tányérod felét foglalják el a zöldségek, az egynegyedét a teljes kiőrlésű gabonák és szénhidrátok, a másik egynegyedet pedig a sovány húsok, illetve más fehérjeforrás
  • a vesék védelme érdekében csökkentsd a sófogyasztást
  • igyál sok vizet, cukrozatlan üdítőt és teát
  • nőknek étkezésenként 30-45, férfiaknak 45-60 gramm szénhidrát szükséges, napi maximum 180 gramm

Cukorbeteg diéta 5-napos mintaétrend

Íme, egy finom 5-napos mintaétrend gyorsan elkészíthető ételekből. A reggeli 30, az ebéd és a vacsora átlagosan 30-35 gramm szénhidrátot tartalmaz:

1.nap (1200 kcal)

Reggeli: egy pohár (kb. 2,5 dl) vízzel vagy cukrozatlan növényi tejjel készített zabpehely édesítőszerrel

Ebéd: egy adag házi készítésű hummusz (100gr), egy szeletke teljes kiőrlésű kenyér (30 gr), zöldsaláta öntet nélkül, 100 gr tonhal saláta

Vacsora: grillcsirke (100 gr), főtt burgonya (125 gr), 1 adag görög saláta

2.nap (1180 kcal)

Reggeli: Rántotta újhagymával 2 tojásból, 2 szelet pirított teljes kiőrlésű kenyér, 1 adag almaecetes kígyóuborka saláta (70 gr)

Ebéd: egy adag zöldségleves húsgombóccal, egy adag tökfőzelék, 100 gr sült csirke

Vacsora: spagetti teljes kiőrlésű tésztából spagettiszósszal (150 gr)

3.nap (1300 kcal)

Reggeli: tonhalas krém (100 gr), 2 szelet teljes kiőrlésű pirítós (50 gr), pár szem retekből saláta evőkanálnyi olívaolajjal

Ebéd: 200 gr sült csirkemell, 1 adag főtt barna rizzsel (150 gr), 120 gramm natúr cukkinisaláta

Vacsora: grillezett zöldségek vegyesen 200 gr (gomba, paradicsom, paprika brokkoli, répa), fagyasztott halrudak (100 gr)

4.nap (1200 kcal)

Reggeli: 2 lágy tojás, 1 darab korpás zsemle

Ebéd: egy adag cukkinis rakott csirkemell (paradicsommal, reszelt parmezánnal), 150 gr sült burgonya

Vacsora: zöldborsó leves májgaluskával, Cézár-saláta (250 gr)

5.nap (1300 kcal)

Reggeli: étcsokis gabonapehely (30 gr) 1 dl sovány tejjel, 40 gr dió

Ebéd: egy adag kelkáposzta főzelék diétás pulykafasírttal (150 gr)

Vacsora: gyorsfagyasztott gombás pizza 150 gr, egy adag frankfurti saláta (160 gr)

Ezzel az étrenddel néhány extra kilótól is megszabadulhatsz. Reggelire a kávé, tea nyugodtan fogyasztható édesítőszerrel. Két étkezés között, ha megéhezel, bármilyen natúr zöldsalátát nyugodt szívvel elfogyaszthatsz, akár egy főtt tojással vagy kis szelet natúr hússal, halszelettel, vagy egy pohár növényi tejet.