A cukorbetegségnek nagyon súlyos szövődményei lehetnek, ezért fontos, hogy mielőbb felismerd a tüneteket. Ha bármelyik jelet önmagadon tapasztalod, fordulj sürgősen orvoshoz, aki fényt deríthet a betegségre. Az időben megkezdett kezelés segíthet megelőzni a legsúlyosabb következményeket.

Vércukorszint mérés cukorbetegeknél

A cukorbetegség akár úgy is kifejlődhet, hogy semmilyen tünetet nem tapasztalsz. Ez különösen jellemző a kettes-típusú cukorbetegségre. Minden harmadik cukorbeteg nem is tudja, hogy ebben a betegségben szenved. Sajnos, sokszor csak akkor diagnosztizálják a betegséget, ha már valamelyik szövődménye súlyosabb egészségi problémát eredményezett. Az egyes-típusú cukorbetegség tünetei súlyosabbak lehetnek, ám néhány nap vagy hét alatt szembetűnő jeleket mutatnak.

Melyek lehetnek a cukorbetegség figyelmeztető jelei? Az egyes és a kettes-típusú cukorbetegségnek vannak közös tünetei:

  • Fokozott szomjúság, szájszárazság, sűrű vizelési inger

A cukorbetegeknek az átlagosnál sokkal gyakrabban kell vizeletet üríteniük. A vese normál esetben visszaszívja a glükózt, ám egy cukorbetegnél a túlzott glükózmennyiség miatt a vese nem tudja azt teljes mértékben visszaszívni. Ezért a szervezet több vizet akar felvenni, és gyakoribbá válik a vizelési inger is. Mivel túl sok a kiürült vizelet, szomjasabbak leszünk, ami viszont újabb folyadékfelvételre ösztönöz, ami tovább növeli a vizelet mennyiségét. A fokozott vizelés csökkenti a szervezet hidratáltságát, ami szájszárazságot, és száraz, viszkető bőrt eredményezhet.

  • Erős éhségérzet, fáradtság, kimerültség, jó étvágy ellenére fogyás

A sejtjeinknek a cukor jelenti az energiát, ám ahhoz, hogy a cukor a sejtekbe jusson inzulin szükséges. Ha a tested nem termel elegendő inzulint, vagy egyáltalán nem termel, a sejtek éhezni fognak, mert nem jutnak energiához, ez okozza az éhséget és a fáradságérzetet. A jó étvágy ellenére bekövetkezett fogyás tipikusan az egyes-típusú cukorbetegség egyik jellemző tünete, míg a hízás a kettes-típusú cukorbetegségre jellemző.

  • Hányás, hányinger, hasi fájdalom, aceton szagú lehelet

Ha a test nem kap elegendő glükózt, akkor áttér a zsírégetésre, hogy a zsírból szerezze meg a szükséges energiát. A zsíranyagcsere termékei, az ún. ketonok felszaporodnak a vérben, ami ketoacidózishoz vezethet. Ez az inzulinhiány egyik legsúlyosabb szövődménye, egyaránt előfordulhat régóta fennálló betegségnél, de az egyik korai figyelmeztető jele is lehet.

  • Homályos látás

A folyadékháztartás felborulása következtében a szemlencse víztartalma is csökken, ami rontja a látást, és befolyásolhatja a látás élességét is.

  • Gyakori fertőzések

Gyakoribbá válhatnak a húgyúti és a gombás fertőzések. Ez különösen a kettes-típusú cukorbetegség esetén jellemző, ha a magas vércukorszint hosszabb ideje fennáll. A gombák glükózzal táplálkoznak, ez okozza a fokozott hajlamot. Jellemzően az ujjak és a lábujjak között, valamint a nemi szervek környékén jelentkezik a gombás fertőzés.

  • Lassan gyógyuló sebek, fájdalom és zsibbadás a lábakban

A kezeletlen magas vércukorszint hosszú távon károsítja a normál vérkeringést és az idegeket, ezek okozzák a sérülések lassú gyógyulását és a fájdalmakat.

Amennyiben cukorbetegségre utaló jeleket tapasztalsz magadon, haladéktalanul fordulj orvoshoz a szövődmények elkerülése érdekében.

Így előzd meg a cukorbetegség kialakulását

Számos súlyos betegség létezik, melyek kockázatát mi magunk is jelentősen tudjuk csökkenteni. A kettes-típusú cukorbetegség is ezek közé tartozik.

A kettes típusú cukorbetegség több millió embert érint világszerte. De ennél gyakoribb lehet a probléma, mivel sokan nem is sejtik, hogy ebben a betegségben szenvednek, míg nem fordul súlyosabbra az állapotuk. A kezeletlen cukorbetegség vaksághoz, veseelégtelenséghez, szívbetegséghez, végtag amputációhoz, és más súlyos állapothoz vezethet.

Mi az a prediabétesz?

Sokaknál már jelen van a megemelkedett vércukorszint, ám még nem annyira, hogy azt cukorbetegségnek lehessen nevezni. Ezt nevezzük prediabétesznek, azaz diabétesz előtti állapotnak. Tízből hét embernél a prediabéteszből sajnos kialakul a kettes típusú cukorbetegség. Ám ez nem elkerülhetetlen. Bár az öröklött tényezőkön és múltbeli káros életmódunkon nem tudunk változtatni, nagyon sokat tehetünk annak érdekében, hogy csökkentsük a cukorbetegség kockázatát.

1.Csökkentsd a szénhidrátbevitelt

Nem csak cukorból egyél kevesebbet, hanem a finomított szénhidrátokból is, búzalisztből készült élelmiszerekből, fehér kenyérből, tésztából, péksüteményekből, sütikből. Ezek az élelmiszerek a vércukorszint hirtelen ugrását eredményezik, ami miatt több inzulin termelődik. Az inzulin az a hormon, amely a cukrot a sejtekbe szállítja felhasználásra. Prediabéteszes állapot esetén a sejtek ellenállóvá válnak az izulinnal szemben, ezért a cukor továbbra is a vérben marad. Ezt a test úgy próbálja orvosolni, hogy még több inzulint termel. Ez végső soron túl magas vércukorszinthez és inzulinszinthez vezet, egészen addig, míg végül ki nem alakul a cukorbetegség. Ennek elkerüléséért érdemes alacsony szénhidráttartalmú étrendet követni.

2.Fontos a rendszeres testmozgás

A testmozgás fokozza a sejtek inzulinérzékenységét. A rendszeres testmozgás 50-80 százalékkal fokozza az inzulinérzékenységet az intenzitástól függően. Minél erőteljesebb a testmozgás, annál jelentősebb a hatás. A cél érdekében érdemes aerobikozni, vagy más aerob edzést végezni, de az erősítő gyakorlatok is hasznosak. Ezzel szemben, minél többet ülünk, annál nagyobb a kockázat. A testmozgás az ideális testsúly elérésében és megtartásában fontos. Lényeges, hogy ha túlsúlyosak vagyunk, próbáljuk leadni az extra kilóinkat. Ez azért fontos, mert a szerveken lerakódott zsírszövet fokozza az inzulinrezisztenciát. Minél több felesleges súlyt tudunk leadni, annál jobban csökkentjük a diabétesz rizikóját.

3.A víz legyen a legfőbb szomjoltód

A víznél jobb és természetesebb folyadék nem létezik szomjunk oltására. Sajnos, sokan hozzá vannak szokva a cukrozott, szénsavas üdítőkhöz, és víz helyett is ezt fogyasztják. Ám ezek a színes nedűk akár meg is duplázhatják a diabétesz rizikóját, ha minden nap ezek jelentik a fő folyadékpótlónkat. A víz azonban nem befolyásolja a vércukorszintet, ráadásul még az anyagcsere működését is fokozza, ezért a súlycsökkenésben is hasznos segítőtárs.

4.Köszönj el a cigarettától

A cigaretta árt a tüdőnek, árt a szívnek, és még számos daganatos betegség kockázatát is növeli. A dohányzást azonban a cukorbetegséggel is összefüggésbe hozták. Sőt, még a passzív dohányosoknál is emelkedett rizikót figyeltek meg. A dohányzás akár 50 százalékkal is növelheti cukorbetegség veszélyét. Annyi jó ok van arra, hogy lemondjál róla. Tedd meg végre!

5.Egészséges étkezés

Egyél több rostot. A legtöbben rostszegényen táplálkozunk, pedig a kellő rostbevitel szintén a cukorbetegség ellen hat, lassítja a cukrok felszívódást, így gátolva a hirtelen vércukorszint emelkedést. A D-vitamin hiányt szintén összefüggésbe hozták a cukorbetegség magasabb kockázatával, ezért fontos, hogy a kellő D-vitamin bevitelről is gondoskodj. Ennek érdekében naponta legalább tíz percet tartózkodj a napon, és fogyassz zsíros halakat. Nem kell lemondani a kávézás és teázás élvezetéről sem, mindkettő olyan antioxidáns vegyületeket tartalmaz, melyek növelik az inzulinérzékenységet. Az egészséges étrend összeállításánál pedig ügyelj arra is, hogy minél kevesebb feldogozott élelmiszert tartalmazzon.

A cikk folytatásában: Cukorbeteg diéta alapjai-mit ehet egy cukorbeteg és mit nem?

 


 Hirdetés