A cukkini az utóbbi években az egészséges táplálkozás egyik fő alapanyag lett, ha te is szereted a cukkinit, ez a cikk neked szól.

zsenge cukkinik

A cukkini a tökfélék családjába tartozó zöldség, amely gazdag A- és C-vitaminban, de ezen kívül azért is érdemes rendszeresen fogyasztani, mert a 95%-a víz, így remekül hidratálja a szervezetedet.

Cukkini a fogyókúrában

Ha fogyni szeretnél a cukkini kiválóan beiktatható a diétás étrendbe, mivel alacsony a szénhidrát és kalória tartalma, de magas a rost tartalma, így ha ezt eszed sokáig nem leszel éhes tőle. A cukkinit eheted nyersen salátába téve, de főzve, sütve vagy párolva is el tudod készíteni, sőt ha egy spirálvágón letekersz egy cukkinit akár spagetti helyett is eheted pár perces párolás után, így nem kell lemondanod a milánói makaróniról sem.

Szerencsére ma már szinte egész évben kapható cukkini a nagyobb bevásárló központokban, így hetente akár többször is felhasználhatod a receptekhez.

A cukkini vitamin tartalma és élettani hatásai

A C- és A vitamin mellett sok ásványi anyagot is tartalmazz, mint pl. mangán, kalcium, magnézium, kálium, réz és foszfor. A cukkini javítja az emésztést, gazdag antioxidánsokban, így gyulladás gátló és sejtvédő hatással is rendelkezik, Béta karotin és C-vitamin tartalma miatt pedig csökkenti a reumatikus és ízületi fájdalmakat is.

Ha a boltban szeretnél cukkinit beszerezni, fontos hogy csak a zsenge fiatal cukkinit vásárold meg.

A cukkini termesztése

Ha rendelkezel kerttel, sőt akár egy erkéllyel, a cukkinit akár te magad is könnyedén tudod termeszteni, ehhez tavasszal érdemes magokat elvetni, vagy palántát vásárolni a kertészetben. A cukkini melegigényes növény, tehát csak akkor ültesd ki a , ha az éjszakai fagyok nem fenyegetik a növényt, mert a gyengébb fagyok is károsítják a növényt.

A kert olyan részére érdemes a cukkinit telepíteni, ahol tűző napsütés éri, és tápanyag dús a talaj, már az ültetésnél fontos hogy istállótrágyát forgass be a talajba, és a termésképződés idején is pótolni kell a tápanyagot a növény számára.

Ha magról szeretnéd a cukkinit szaporítani, a magokat szintén csak májusban érdemes a talajba elültetni, 2-3 cm mélyen, majd a kikelt palántákat szét kell ültetni egymástól kb. 60-70 cm távolságra, de ha gyorsítani szeretnéd a folyamatot, egy tejfölös pohárba már március végén elvetheted a magokat, és egy konyhaablakban előnevelheted a palántákat, így májusban már ezeket tudod kiültetni a kertbe. Ha csak teraszod van, akár ott is termeszthetsz cukkinit, ehhez egy nagyobb cserepet, vagy dézsát tölts meg tápanyag dús virágfölddel és ebben ültesd el a palántákat.

A cukkini gyorsan fejlődik nyáron, amikor a termés eléri a 15-20 cm nagyságot, kezdődhet a szüret. Szedéskor egy éles késsel vágd le a termést, soha ne kézzel tépd le. A cukkinit legjobb, ha rögtön frissen felhasználod, de a hűtőszekrény alsó polcán hetekig lehet tárolni.

 Három szuper finom cukkini recept

Céklasaláta cukkinivel

Hozzávalók:

40 dkg cékla, 30 dkg sárgarépa, 20 dkg cukkini, 1 kávéskanál olaj, só, ecet, gyömbér, bors.

Elkészítés:

A nyers céklát, répát és a hámozatlan cukkinit a reszelő nagy lyukán lereszeljük, és egy picit besózzuk. Az ecetből, olajból öntetet készítünk, amit ízesítünk sóval, borssal, és reszelt, vagy őrölt gyömbérrel. A kész salátát salátalevélen tálaljuk.

Cukkini főtt tésztával

Hozzávalók:

4 dkg teljes őrlésű lisztből készült széles metélt, 80 dkg kockára vágott cukkini, 3 dkg reszelhető sajt, 0,5 l víz, '/2 teáskanál tengeri só, 2 dkg vaj, 3 gerezd zúzott fokhagyma, 2 teáskanál vegeta, 1 tojássárgája, 2 evőkanál tejszín.

Elkészítése:

 A tésztát puhára főzzük a sós vízben. Az olvasztott vajban megforgatjuk a cukkinit, majd felöntjük a vízzel, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát és a vegetát, közepes lángon 15 percig főzzük. A cukkini felét félretesszük a holnapi fehérjeebédhez, a másik felét elkeverjük a tésztával. A tojássárgájából és a tejszínből habarást készítünk és fellazítjuk vele a tésztás cukkinit, reszelt sajttal megszórva forrón tálaljuk.

Cukkini hajdinakásával töltve

 Hozzávalók:

40 dkg zsenge cukkini, 10 dkg gomba, 5 dkg csirkemáj, 12 dkg hajdina, 2 evőkanál olaj, 5 dkg hagyma, só, petrezselyemzöld, pirospaprika, borsikafű.

Először elkészítjük a kását. A hajdinát folyóvízben először lemossuk, lecsepegtetjük, és egy serpenyőben enyhén megpirítjuk.  Ez után hideg vizet öntünk rá, hogy jól ellepje. Ha felforrt leszűrjük, és új vízben, ami a mag bő másfélszerese újra főzzük. Ízesítjük sóval, ételízesítővel és 10 percig pároljuk, majd lehúzva a tűzről hagyjuk. A cukkinit kettévágjuk, a belét kiszedjük hogy 1-1.5 cm vastag fala maradjon /a héja rajta marad/. A hagymát megdinszteljük, beletesszük a paprikát pici, vízzel felengedjük. Beletesszük a felkockázott gombát, és félpuhára pároljuk. Mellétesszük az elkapart csirkemájat, a cukkini belsejét, és az egészet átpirítjuk. Melegen hozzátesszük a petrezselymet, borsikát, ételízesítőt és összekeverjük a kásával.

Az egészet jól összedolgozzuk, és ezzel a töltelékkel megtöltjük a cukkinit. Tűzálló tálba rakjuk töltelékkel lefele, és annyi húslevet öntünk rá hogy ellepje. Sütőbe téve 30-35 percig készre sütjük. Paradicsom vagy cukkini salátával tálaljuk.

Tálaláskor egészben kínáljuk a cukkinis csirkemell mellé.

Így készíts cukkini spagettit percek alatt ...


 Hirdetés