A ketogén diéta újfent nagy népszerűségnek örvend, ám sajnos a nagy médiazajban kevesen tudják igazán, mit is jelent valójában. Összefoglaljuk tehát, mi a ketogén diéta lényege. Ketogén diétát folytatsz, és aggódsz, hogy nem megfelelően étkezel? Segítünk a helyes diétázásban, eláruljuk, mi szerepelhet a keto étlapon, és mintaétrendet is mutatunk neked.

Ketogen diétás élelmiszerek

Honnan kapta a nevét a ketogén diéta?

A ketogén diéta elnevezése a folyamat nevéből ered, amelyen alapul. Ez a ketózis tulajdonképpen egy gyulladáscsökkentő, zsírégető folyamat. A ketózis annak következtében alakul ki, hogy az étrendünk körülbelül hetven százaléka húsételekből áll, csupán a maradék harminc százalékba fér bele némi zöldség, illetve egy kis gyümölcs. Gabonáról, tejtermékről, cukorról, adalékanyagokról szó sem lehet, hiszen ezek fogyasztását szigorúan tiltja a ketogén diéta.

Mi volt az eredeti célja a ketogén diétának?

Bár a ketogén diétára ma a legtöbben a fogyás eszközeként gondolnak, érdekes, hogy eredetileg nem erre a célra fejlesztették ki. Elsőként az epilepszia tüneteinek enyhítésében bizonyult eredményesnek a ketogén diéta. Meglepő, hogy ez a mai gondolkodásunkban divatdiétaként számon tartott életmód már az 1920-as évek végén, 1930-as évek elején is létezett. Később felfedezték, hogy számos anyagcsere-eredetű megbetegedés esetén is javulás tapasztalható a diétázók körében. Így sok sikertörténetet olvashatunk a babára vágyakozó inzulinrezisztensek, policisztás ovárium szindrómában szenvedők körében is, de jó eredményt értek el az autoimmun zavarokkal küzdők, az irritábilis bél szindróma és a vastagbélproblémák elszenvedői, illetve egyes pszichiátriai diagnózisok esetében is.

Hogyan lehet fogyni a ketogén diétával?

Jó hír, hogy a ketogén diétával mintegy „mellékhatásként” kiválóan lehet fogyni is. A szénhidrátok, mesterséges adalékanyagok elhagyása ugyanis nagyszerű táptalaj a fogyás számára. Így tehát a ketogén diéta nemcsak a betegségek tünetein képes enyhíteni, hanem a segítségével csinosabb, frissebb, üdébb és fiatalosabb is lehetsz.
Alapvetően a ketogén diétát nehéznek tartják, így inkább nagyon súlyos mértékű elhízás, illetve súlyosabb betegségek esetén szokták javasolni. Nem gond, ha elsőre nem mered bevállalni: nyugodtan kezdd az úgymond enyhébb változattal, a paleo diétával az életmódváltást. Persze, gondolkodhatsz fordítva is: indítsd meg egy pár hónapos ketogén kúrával a fogyást, majd állj át az akár egész életen át is fenntartható paleolit táplálkozásra!

Ha tehát szereted a húsételeket, nem okoz gondot számodra a nagy mennyiségű hús elfogyasztása, akkor a ketogén diétával mindenképpen érdemes próbálkozni. Hiszen, mint látod, számos előnyre tehetsz szert. Nemcsak gyorsan fogyhatsz vele, de kiegyensúlyozottabb egészségi állapotnak is örvendhetsz.

 ketogen diéta fogyókúra

Mi szerepelhet a ketogén menüben?

Húsok: fehér és vörös húsok, halhús, feldolgozott húsok, felvágottak, kolbász, virsli

Tejtermékek: tejföl, natúr joghurtok, vaj, krémsajt, sajtok, mozzarrella, cheddar

Olajos magvak: dió, mandula, mogyoró, pekándió, makadámdió

Zsírforrások: vaj, tojás, kókuszzsír, olívaolaj, növényi olajok, tojás, zsír, szalonna, avokádó, halolaj

Zöldségek: káposzta, cukkini, kelbimbó, padlizsán, brokkoli, zöldbab, spárga, zeller, retek, uborka, saláta, spenót, karfiol.

Italok: kávé, tea - természetesen cukor nélkül, ásványvíz, cukrozatlan növényi tejek.

 

Mi nem fogyasztható a ketogén diétában?

Süti, csoki, fagyi, cukor, méz, cukros üdítők, gabonák, gabonapelyhek, méz, kukorica, burgonya, tészta, alkohol, gyümölcsök, gyümölcslevek, egyszóval minden, amiben cukor és szénhidrát van.

Íme, egy 7 napos mintaétrend:

Hétfő

Reggeli: 2 tojásból rántotta spárgával

Ebéd: vegyes zöldségsaláta avokádóval

Vacsora: sült vagy grillezett csirke zöldségkörettel és sajtkrémmel

Kedd

Reggeli:2 tojásból rántotta egy szelet sonkával és pár karika kolbásszal

Ebéd: csirkehúsos saláta

Vacsora: sült tengeri hal zöldségkörettel

Szerda

Reggeli: omlett avokádóval

Ebéd: marhahúsos saláta

Vacsora: olaszos csirkecomb pirított zöldségekkel

Csütörtök

Reggeli: gombás spenótos tojáslepény

Ebéd: tenger gyümölcsei saláta

Vacsora: steak sült zöldségekkel

Péntek

Reggeli: zöldséges omlett kaliforniai paprikával

Ebéd: vegyes zöldségsaláta

Vacsora: fűszeres csirkecomb petrezselymes zöldségekkel

Szombat

Reggeli: ham and eggs két tojásból

Ebéd: füstölt lazac zöldségekkel

Vacsora: citromos sertéskaraj tzatziki salátával

Vasárnap

Reggeli: füstölt tarja tormával

Ebéd: mustáros tárkonyos csirkemell párolt zöldségekkel

Vacsora: grillezett halfilé párolt brokkolival


 Hirdetés