Ahhoz, hogy sikeresen fogyjál, az első szabály, hogy kevesebb kalóriát kell elfogyasztanod, mint amennyire a napi tevékenységeid során szükséged van. Ez azt jelenti, hogy nem lehet megúszni a kalóriák számolgatását. De hogyan tedd ezt egyszerűen?

Fogyókúrás élelmiszerek

1.Tudnod kell, mennyi kalóriára van szükséged

A napi szükséges kalória függ a nemedtől, az életkorodtól, magasságodtól, testtömegedtől, attól, mennyire vagy fizikailag aktív, és az is számít, hogy tartani akarod a súlyodat vagy fogyni akarsz. Egy sportos életmódú férfinak nyilván több kalóriára van szüksége, mint egy ülő foglakozású középkorú nőnek. Az interneten számos megbízható kalóriakalkulátort találsz, ezek segítségével könnyedén megtudhatod, mennyi a számodra ajánlott napi kalóriamennyiség.

2.Használj kalóriatáblázatot        

Ezt is az interneten találhatod meg legkönnyebben. Mindenféle élelmiszer, gyümölcs, zöldség, tejtermékek, pékáruk, felvágottak, húsok kalóriatartalmát megtalálhatod ezekben a táblázatokban. A boltban vásárolt késztermékeken pedig fel van tüntetve a kalóriatartalom, onnan rögtön tájékozódhatsz.

  

3.Nem csak a mennyiség, a minőség is számít

Egy élelmiszer kalóriatartalma a fehérje, zsír és szénhidráttartalmából jön össze. Lehet, hogy három élelmiszerben ugyanannyi a kalória, mégis az egyik fehérjedús, a másikban a zsír több, a harmadikban pedig a cukor miatt magas a kalóriatartalom.  Ezért a fogyókúrádnál pusztán a kalóriatartalom alapján nem lehet az ételeket összeválogatni. Hiszen teljesen másként hat a testedre és a diétádra 100 kalóriányi párolt cukkini, mint 100 kalóriányi sült burgonya.

Fogyókúrás zöldségek és gyümölcsök

A kalóriatáblázat segítségével tehát nem csupán a számodra ajánlott napi kalóriamennyiséget tudhatod meg, hanem azt is, hogy melyik élelmiszer mennyi fehérjét, zsírt és szénhidrátot rejt magában. A kalóriakalkulátor azt is megmutatja, hogy ezekből a tápanyagokból mennyire van egyénileg szükséged, ha fogyni akarsz. Ez alapján, bár némi írogatással és számolgatással jár, könnyen összeállíthatod egészséges, napi étrendedet.

Vezess naplót a mindennapi étkezésedről. Egy idő után könnyebb lesz, és már nem kell mindent részletesen lejegyezned, hiszen a kedvenc és megszokott élelmiszerek újra és újra felbukkannak az étrendedben.

Jót tesz az elhízottak szívének a kalóriaszegény étrend

Egy szűk körű tanulmány azt mutatta, hogy a nagyon alacsony kalóriatartalmú étrend hatására a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő, elhízott betegekben javult a szívműködés. A holland Leideni Orvostudományi Egyetem kutatói a testtömeg-index mérésével és MR-vizsgálattal elemezték a szívműködést és a perikardiális (szív körül lerakódott) zsír mennyiségét 15 elhízott, 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegben négy hónappal a napi 500 kalóriás étrend megkezdése előtt illetve után. Az eredmények azt mutatták, hogy cukorbetegségük a kalóriabevitel csökkentése után azonnal javult.

Négy hónappal az étrend megkezdése után az átlagos testtömeg-index 35,3-ról 27,5 pontra esett vissza, a szív körüli zsír pedig 39 ml-ről 31 ml-re csökkent. A diasztolés szívműködés kulcsmértékegysége, a kamratelődés korai és késői szakaszában mért sebességek aránya, az úgynevezett E/A hányados szintén egészségesebb szintre csökkent. A rossz diasztolés szívműködés pangásos szívelégtelenség kialakulásához vezethet.
 

„Eredményeink azt bizonyítják, hogy 16 hét kalóriakorlátozás javította a szívműködést ezekben a betegekben” – nyilatkozta a tanulmány vezetője, Dr. Sebastiaan Hammer. „Sőt, ami még fontosabb, ezek a jótékony szív-érrendszeri hatások még a súly visszanyerése után, hosszú távon is megmaradtak.”

Hammer ugyanakkor hangsúlyozta, bár az eredmények azt mutatják, hogy az életmódbeli változtatások jelentősebb előnyökkel járhatnak, mint a gyógyszerek, az elhízott embereknek csak orvosi felügyelet mellett szabad kalóriaszegény diétát kezdeniük.

A kísérlet eredményeit az Észak-Amerikai Radiológus Társaság éves konferenciáján tették közzé.