A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag a szervezetünkben, ezért mindenképpen fontos a magnézium tartalmú ételek fogyasztása. De lássuk, mi indokolja ezt!

magnézium tartalmú ételek

Magnézium tartalmú ételek

A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag a szervezetünkben, ezért mindenképpen fontos a magnézium tartalmú ételek fogyasztása. De lássuk, mi indokolja ezt!

A magnézium pótlásáról elsősorban táplálkozás útján gondoskodhatunk.
A magnéziumszükségletünk körülbelül tíz százalékát ivóvízzel fedezzük. A többit pedig különböző élelmiszerekkel juttathatjuk a szervezetünkbe.
A spenót, a sóska, a kelkáposzta vagy a mángold kiemelkedően jó magnéziumforrást képeznek, ezek a zöldségek mind klorofilban gazdagok.
A különböző olajos magvak, például a diófélék szintén gazdagok magnéziumban. Tehát jót teszel magadnak, ha gyakran eszegetsz napraforgómagot, diót, mandulát, kesudiót, fenyőmagot vagy pekándiót.
A teljes kiőrlésű gabonafélékből tönkölybúzát, rozst vagy búzakorpát fogyassz.
A hüvelyesek közül a bab, a sárgaborsó és a lencse fogyasztása szintén ajánlatos.
Viszont arra nagyon vigyázz, hogy a szénsavas üdítőitalok, a zsíros ételek, az alkohol és egyes tartósítószerek gátolják a magnéziumfelszívódást.

Magnézium hiány tünetei

A szervezetünkben található magnézium közel fele a csontokban raktározódik el, aránylag kis mennyiség kering a vérünkben. A magnéziumszükséglet egyénenként változó, függ attól, hogy hány évesek vagyunk, férfiak vagy nők vagyunk, utóbbi esetben várandósak vagyunk-e vagy esetleg szoptatunk.
Ha nagyon stresszes életet élünk, akkor is indokolt a magasabb dózisú magnézium-bevitel, de ugyanez igaz a sportolókra is.
Magnéziumhiányt okozhat a kiegyensúlyozatlan étrend, az alkoholfogyasztás, de a hányásos és hasmenéses tünetekkel járó betegségek is.

A magnéziumhiány tünetei lehetnek többek között:
– izomgörcsök, izomfájdalmak,
– gyakori fejfájás,
– szívritmuszavar,
– hangulatingadozás,
– gyengeség, fáradékonyság,
– vérnyomásproblémák,
– memóriazavarok.

Magnézium és a D vitamin kapcsolata

Orvosilag kimutatták, hogy a D-vitamin szintéziséhez elengedhetetlen a magnézium, ugyanis kofaktorként működik, ezért a D-vitaminpótlás esetén mindenképpen érdemes magnéziumot is fogyasztanod.
Biokémiai kapcsolat van a magnézium és a D-vitamin között, mégpedig olyan fokú, hogy a szervezet működésének szintjén is megjelenik. Az elmúlt időszakban kutatások folytak arra vonatkozóan, hogy befolyásolja-e a magnézium bevitele a D-vitamin szintjét. Megállapították, hogy a magnéziumpótlás emeli a szervezet D-vitamin-szintjét azoknál, akiknél korábban alacsony szinten volt; míg lejjebb viszi azoknál, akiknél a magnézium-bevitelt megelőzően túl magasnak bizonyult.

D vitamin tartalmú ételek

Magnéziummal a fáradtság ellen

Sokszor érzed magad fáradtnak, kimerültnek? Ennek hátterében gyakran áll valamilyen tápanyaghiány, de önmagában a multivitaminok szedése nem elég. Tudd meg, hogyan segíthet a magnézium!

Magnézium fáradtság ellen

A magnéziumhiány jellegzetes tünetei közé tartoznak a fáradékonyság, levertség, gyengeség. Fokozott stressz, szellemi és fizikai igénybevétel esetén a tested még gyorsabban fogyasztja a magnéziumot, ezért ilyenkor fokozottan ügyelni kell a pótlására. A magnézium segíthet visszanyerni az energiád. A sejtek fő energiaszállító molekulája az ATP (adenozin-trifoszfát) nevű molekula. A magnézium nélkülözhetetlen az energia ATP formájában történő raktározásához. Ezért járulhat hozzá a magnéziumhiány a krónikus fáradtság kialakulásához. Ráadásul magnézium hiányában a sejtek energiatermelő szervecskéiben is könnyebben okoznak kárt a szabad gyökök. Az alacsony magnéziumszint bizonyítottan összefügg a fáradtsággal, ám ez könnyen orvosolható, ha fokozzuk a magnézium-bevitelt.

A magnézium felszívódási zavara

A magnézium felszívódásának zavarát többféle betegség is kiválthatja, a Crohn-betegség, a bélhurut, a gluténszenzitív enteropátia és a pajzsmirigy túlműködés. A bélműtétek szintén magnéziumhiányt okozhatnak. De a rosszul beállított cukorbetegség, vízhajtó, vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, antibiotikumok és daganatellenes gyógyszerek is megzavarhatják a magnézium hasznosulását. Alkoholizmus esetén is fokozottan ürül a szervezetből. Idősebbeknek is ügyelni kell a magnéziumpótlásra, mert a kor előrehaladtával csökken a magnézium felszívódása.

A magnézium pozitív hatása a szervezetre

A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag a testünk számára: több mint 300 biokémiai reakcióban vesz részt, nélkülözhetetlen a normális izom- és idegműködéshez, és az energiatermeléshez, valamint a fehérjeszintézishez is. Segít fenntartani a normális koleszterinszintet és szívritmust, és fontos szerepe van a vérnyomás és a vércukorszint szabályozásában is. Csökkentheti a magas vérnyomás, a koszorúér-betegség és a stroke kockázatát is. A csontok felépítésében is részt vesz, ezért mérsékli a csontritkulás veszélyét. Mivel megköti az oxalátot, csökkentheti az oxalát tartalmú vesekövek kockázatát. Terhesség és szoptatás idején is fokozni kell a bevitelét, hiánya koraszülést okozhat. Enyhíti az alhasi görcsöket, és a kalciummal együtt fogyasztva elősegíti a jobb minőségű alvást.

Leggazdagabb forrásai a zöld színű leveles zöldségek és a hüvelyesek, de az ásványvizek, sőt még a csapvíz is tartalmaz magnéziumot. Egészséges veseműködés esetén nem lehet túladagolni.

A magnéziumhiány gyakran az emésztésedre is hatással lehet, így akár a puffadást is lehet csökkenteni, ha növeled a magnézium tartalmú ételek fogyasztását.