Az egészséges táplálkozás napjainkban központi téma, ám ezen belül gyakran gondot okoz a cukor helyettesítése. A kókuszcukor felhasználása jó válasz lehet a felmerülő kérdésre.A kókuszcukor nálunk egyelőre még kevéssé ismert, ezért nézzük meg röviden, hogyan készül és milyen előnyöket kínál neked ez a természetes édesítőszer!

kókuszvirág cukor

A kókuszcukor a mesékben a tündérek eledele is lehetne, hiszen a kókuszvirág bimbóján ejtett bemetszésből lecseppenő nektárt fogják fel a készítéséhez. Kíméletes főzéssel sűrítik be a kívánt keménységűre. Finomítatlan, nem tartalmaz színezéket, tartósítószert, állagjavítót, egyéb hozzáadott anyagokat, ezért a cukornak valóban egészséges alternatívája.

Kókuszcukor felhasználása

A kókuszcukor kevésbé intenzív ízű, mint a cukorrépából készült társa, íze és illata enyhén karamelles. Hagyományos, de akár reform vagy paleo édességeket süthetsz vele; müzlihez, kávéhoz, teához bátran fogyaszthatod. Ha kedveled a különlegesebb ízeket, főzelékeket, leveseket, tésztákat, zöldségfasírtot is készíthetsz kókuszcukor felhasználásával. Minden területen kiválóan helyettesíti a répacukrot.

Kókuszcukor szénhidrát tartalma

A kókuszcukrot nagyrészt szacharóz, kis mennyiségben fruktóz alkotja. Ez alapján szénhidrát tartalma majdnem azonos a hagyományos konyhában használt cukoréval, ám nagy előnye azzal szemben, hogy jóval alacsonyabb a glikémiás indexe. Ez annyit jelent, hogy lassabban felszívódó szénhidrátot tartalmaz, így kisebb ingadozást okoz a vércukorszintben és hosszabb időre biztosít teltségérzetet.

Kókuszcukor jótékony hatása

A kókuszcukor amellett, hogy az alacsony (40 alatti) glikémiás indexű édesítőszerek közé tartozik, vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdag. Elkészítésekor alacsony hőmérsékleten párolják, így nem vesznek el belőle a hasznos anyagok. C- és többféle B-vitamint tartalmaz, található benne kálium, magnézium, cink és vas, valamint jó néhány aminosav. Ezek kedvező élettani hatásain túl inulintartalmának köszönhetően szerepe van a bélrendszer egészségének megőrzésében, a vastagbélrák kialakulásának megelőzésében, és segítségedre lehet az elhízás elleni küzdelemben is.

Természetesen a kókuszvirágcukor is cukor, mértéktelen fogyasztása nem ajánlott, ám ha étkezésedben teljesen lecseréled a hagyományos cukrot erre a Dél-Kelet Ázsiából származó édesítőre, nagy lépést teszel egészségednek megőrzése és az elhízás elkerülése érdekében. Csak ne felejtsd el jól zárható helyre tenni, mert előfordulhat, hogy csábító íze miatt a családtagjaid titokban rájárnak!

Ismerd meg a kókuszcukor jótékony hatását

Vajon érdemes lecserélned a finomított fehér cukrot kókuszcukorra? Mennyire egészséges a kókuszpálma virágbimbójának nedvéből származó cukor? Lerántjuk a leplet a kókuszcukor hatásairól!

A kókuszcukor a kókuszpálma bimbózó virágjából származik. A virágbimbó koronáját levágják, majd a kifolyó nedvet összegyűjtik. Ezt követően a híg léből melegítéssel elpárologtatják a vizet, és a visszamaradt barna anyag a kókuszcukor. A finomított fehér cukor semmilyen fontos tápanyagot nem tartalmaz, vitaminokat vagy ásványi anyagokat, csupán üres kalóriákkal tömi a testünket, ezért is olyan egészségtelen. És bár a kókuszcukorban sincs jelentős mennyiségű egészséges tápanyag, a fehér cukornál sokkal inkább bővelkedik hasznos összetevőkben: ásványi anyagokban, antioxidánsokban. Fontos tulajdonsága, hogy nem emeli annyira a vércukorszintet, mint a fehér cukor, azaz alacsonyabb a glikémiás indexe.

Miért egészséges a kókuszcukor?

A kókuszcukor nem csak üres kalóriákat tartalmaz, hanem értékes tápanyagokat is: B-vitaminokat, vasat, cinket, kalciumot, káliumot, valamint antioxidánsokat és polifenolokat. Egy igen értékes rost is található benne, az inulin, mely értékes tápanyag a jótékony bélbaktériumok számára, ezért hozzájárul a bélflóra egészségéhez is. Az inulin a glükóz felszívódását is lassítja, ezért a kókuszcukor nem emeli olyan gyorsan a vércukorszintet, mint a sima fehér cukor. A pozitív hatásai ellenére azért a kókuszcukrot is csak mértékkel szabad fogyasztani, mert a kalóriatartalma ennek is igen magas, és ha túlzásba viszed, éppúgy hizlal, mint a finomított cukor.

Kókuszcukor a paleo és a vegán étrendben

A kókuszcukrot nyugodt szívvel fogyaszthatod a paleo étrendben, hiszen természetes cukor. Őseink is fogyaszthattak már a kókuszpálma virágbimbójából származó édes levet, ha hozzájutottak. Természetesen semmilyen mesterséges összetevőt, állati eredetű anyagot sem tartalmaz, így édesíthetsz vele akkor is, ha vegán vagy.


 Hirdetés