Ezt a kérdést egyre többen teszik fel napjainkban, hiszen egyre többen szeretnének áttérni a vegán életmódra. Ha te is kezdő vagy a vegán életmódban, olvasd el cikkünket.

Hogyan kell a vegán táplálkozást elkezdeni?

Nagyszerű dolog, hogy arra az elhatározásra jutottál, el szeretnéd kezdeni a vegán táplálkozást. Felmerülhet benned a kérdés, hogyan tovább. Ebben segít cikkünk.

Vegán étrend növényi alapanyagokkal

Lássuk, hogyan érdemes a vegán táplálkozást elkezdeni:

Gyűjts információt a vegán táplálkozás elkezdéséhez!
Dicséretes, hogy már megszületett benned a döntés: ezen túl vegán leszel. Már tudod, hogy ez tényleg egy nagy elhatározás, nagy változás az életedben, ami ráadásul nemcsak a táplálkozással kapcsolatos életmódváltozást jelent, hanem oda kell figyelned többek között az öltözködésedre, kozmetikumaidra és tisztítószereidre is, hogy mindenből olyasmit használj, ami részben sem állati eredetű.
Így a vegán életmód elkezdéséhez az elkerülhetetlen első lépés az informálódás. Nézz körül a boltokban és olvasgass utána a kedvenc márkáidnak, termékeidnek az Interneten! Hiszen, lehet, hogy amit talán vegánnak gondoltál, az mégsem az, mert például végeztek állatkísérleteket az előállításhoz. Vedd tehát számba először a megszokott alapanyagaidat és szelektáld ki őket annak megfelelően, hogy melyiket fogod tudni ezek után is megtartani! Amit pedig a későbbiekben mellőzni fogsz, azok helyett keress vegán alternatívát!

Keresd ki kedvenc ételeid vegán változatának receptjeit!
Itt már jöhet a következő lépés a vegánná válásban, hiszen egyes alapanyagok megváltozásával többnyire az elkészítési módot is le kell cserélned, azaz új recepteket kell keresgélned. Ma már egyáltalán nincs nehéz dolgod, ezzel kapcsolatban nem kell elkeseredned. Hiszen akár válogathatsz is annak megfelelően, hogy a képes, szöveges receptekből tudsz könnyebben dolgozni, vagy esetleg úgy tudod könnyebben és gyorsabban elsajátítani egy étel elkészítését, ha videón is látod a folyamatot. Számos vegán életmód- és receptblog létezik, válogass kedvedre!

Keress vegán barátokat, csoportokat, fórumokat, épülj be a vegán közösségbe!
Örvendetes módon ma már rohamosan növekszik a vegán életmódot követni vágyók száma, így ma már korántsem kell magányosnak érezned magad akkor, ha szeretnéd a vegán táplálkozást elkezdeni. A közösségi oldalakon aktív csoportokat, segítőtársakat is találhatsz, de személyes találkozókra is gyakran van lehetőség. Igaz, hogy egyelőre elsősorban a nagyvárosokban szerveznek még vegán eseményeket, de reményeink szerint hamarosan az egész országban elterjed majd az állatszerető, környezetvédő táplálkozás fontossága.

Járj tehát nyitott szemmel a világban, hiszen sohasem tudhatod: lehet, hogy a közvetlen környezetedben is találhatsz vegán barátokat magadnak! Fontos, hogy ne legyél agresszív és erőszakos térítő – így a szelídségeddel azt is elérheted, hogy azok, akik korábban húsevők voltak, elkezdenek majd érdeklődni a vegán táplálkozás iránt, ezzel pedig ismét csak újabb vegán ismerősökre tehetsz szert.

A vegán étrend összeállítása

Számos oka lehet annak, ha valaki szeretne áttérni a vegán életmódra, ez lehet egészségesebb élet, fogyókúra, vagy valamilyen betegség gyógyítása, de akár az állatok védelme is szolgálhat inspirációul.

Ha szeretnéd kipróbálni a vegán életmódot, fontos, hogy azt ne egyik napról a másikra akard megtenni, hanem szépen fokozatosan állj át az új növényi étrendre, legyen egy bizonyos idővallum kitűzve, akár egy hónap, akár fél év, amíg ismerkedsz az új receptekkel, ételekkel. Ne legyél csalódott, ha mondjuk még egy hónap múlva nem sikerül teljesen átállni a növényi étrendre, a vegán életmód egy komoly kihívást jelent. Ne akarj egyik napról a másikra teljes vegán lenni, hiszen a vegánság nem csak az étkezésről szól, ennél sokkal több, de elég, ha első lépésként csak az étkezésed változtatod meg, utána jöhet az összes többi is.

A vegán életmód és étrend talán igényel némi anyagi befektetést is, hiszen új élelmiszerekre lesz szükséged, és gyakran az egészséges élelmiszerek többe kerülnek, mint az eddig használtak.

A vegán étrend hatásai:

Ha a húsevésről áttérsz a növényi tiszta étrendre, egyfajta méregtelenítési folyamatban lesz részed, és amikor a méreganyagok elkezdenek kiürülni a szervezetedből, lesznek tünetei is.

Ilyen lehet a fejfájás, fáradékonyság, émelygés, szédülés, rosszullét, izzadás, stb.

A tünetek megjelenése személytől függ, van, akinél ezek enyhébbek, de van, akinél erősebben jelentkeznek. Épp ezért jó, ha olyan időpontban kezded el a vegán étrendet bevezetni, amikor pár napot otthon tudsz maradni, pihenni, és nem okoz gondot egy kis rosszullét, vagy szédülés. De ha szép lassan vezeted be a növényi étrendet, nem egyik napról a másikra, nem lesznek erős kísérő tüneteid.

A vegán életmód nem egy egyszerű fogyókúra, hanem egy életre szóló elkötelezettség.

Fogalmazd meg magadnak, te miért szeretnél vegán lenni, mi lesz a motiváció, ami végig kísér ezen az úton. Fogyni szeretnél, vagy szeretnél az egészségedre vigyázni, netán van, valamilyen betegség, amit szeretnél gyógyítani?

Érdemes cikkeket, könyveket olvasni a témáról, vagy beszélgess fórumokon, facebookon vegánokkal, és gyűjtsél mimnél több információt.

Mi a különbség a Vegán és a vegetáriánus étrend között?

Sokan keverik a kettőt, pedig igen nagy a különbség köztük. A vegetáriánus étrendben húst nem, de gyakran tojást és tejet is fogyasztanak.

A vegán étrend egy tisztán növényi étrend, tehát semmilyen állati eredetű élelmiszert nem fogyasztanak, nem esznek majonézt, mézet, nem isznak tejet, de joghurtot és felvágottat sem fogyasztanak semmilyen formában, helyette mindegyiknek a növényi változatát használják fel, majonéz helyett veganézt esznek, hús helyett tofut, vagy szejtánt esznek, méz helyett juharszirupot, felvágott helyett növényi kolbászt és növényi szeleteket, tej helyett pedig növényi italokat isznak. Emellett sok zöldséget, gyümölcsöt, fogyasztanak, és az étrendjükben szerepelnek a magvak, hüvelyesek, és a gabonák széles tárháza.

Mindamellett, hogy a vegán étrend már önmagában is egészséges, még arra is figyelnek, hogy az alapélelmiszerek is minél egészségesebbek legyenek, így gyakran találkozhatsz olyan vegánnal, aki gluténmentesen étkezik, így sima liszt helyett egészséges maglisztekkel főz otthon.

Tehát nem csak a húst, tejet és állati eredetű élelmiszereket kell elhagyni, de egy egészséges étkezésre kell átállnod.

Hogyan kezdjek bele a vegán étkezésbe?

A legjobb, ha lépésről lépésre kezded el, elsőként hagyd el a vörös húsokat, majd szárnyasokat, végül pedig a halat.  Először a sertés és marhahús helyett egyél csak csirkehúst, majd a csirke helyett egyél csak halat, végül egyiket sem, de közben kezdj el minél több növényi ételt fogyasztani, főzeléket, salátákat, leveseket.

Ha ezt a folyamatot végig csinálod, nem lesz semmilyen hiányérzeted, mivel nem egyik napról a másikra hagytad el a húsfogyasztást.

Ugyanígy kezd el kivezetni a tejet, a sajtot, a vajat, és a joghurtokat, ezekről viszont nem kell leszokni, hanem vegyél növényi joghurtokat, növényi sajtokat, növényi italokat, növényi tejszínt, így szintén nem fog semmilyen gondot okozni az átállás. Ma már minden állati terméknek megvan a vegán változata, legyen az vaj, tej, sajt, vagy joghurt, számtalan vegán változat áll a rendelkezésedre.

A vegánok nem csak az állati eredetű termékeket kerülik, de odafigyelnek, hogy ne egyenek túl sok cukros, és zsíros ételt, így pl. a sima cukor helyett nádcukrot fogyasztanak, de kerülik a feldolgozott élelmiszereket, sőt gyakran a botban kapható felturbózott kenyeret és péksüteményt sem eszik meg.

Épp ezért te is próbáld meg az egészséges ételeket keresni, fehér rizs, helyett egyél barna rizst, sima tészta helyett teljes kiőrlésű tésztát, vagy rizstésztát, a sima liszt helyett pedig vegyél rostban gazdag liszteket. Az átállás elején kezdjél el nyers gyümölcsöket és zöldségeket fogyasztani, és írj egy listát, mi a kedvenced, mi az, amit majd be tudsz iktatni főzve, sütve az étrendedbe.

Készíts salátákat, kísérletezz a zöldségekkel és gyümölcsökkel, keverj hozzájuk magokat, készíts salátaönteteket, használj különböző eceteket.

Ebédre készíts főzelékeket, leveseket, ezeket mind változatosan ellehet készíteni növényi alapanyagokból is. Ha csak azt hallod, hogy a vegánok esznek tésztákat,pizzát, főzeléket, és sok burgonyát, máris szimpatikusabb az étrend?

Mit egyek reggelire ha vegán leszek?

Ne ijedj meg a vegánok sem éheznek, reggelire esznek szendvicseket növényi margarinnal, növényi sajtokkal, növényi felvágottal, vagy számtalan szendvicskrémet lehet készíteni, pl. avokádóból, csicseriborsóból, babból, lencséből.

Sok vegán reggelire zabkását eszik, amelyhez növényi tejet, zabpelyhet és magokat használnak fel, de ihatsz egy finom zöld turmixot, amely energiával lát el kora reggel.

Ha van, időd süthetsz magadnak reggel amerikai palacsintát, vegán változatban, gofrit, vagy más gyorsan összedobható tésztát, de akár kenyeret is süthetsz otthon, hiszen ehhez csak liszt, só víz és élesztő kell.

Mit egyek ebédre, vagy vacsorára ha vegán leszek?

Ebédre és vacsorára készíts tésztaféléket, paradicsommal, gombával, zöldségekkel, különböző változatban, a burgonya is jó vegán alapanyag, számtalan formában elkészíthető. De jöhetnek a levesek, főzelékek, és amikor már kiismered az alapanyagokat, fordítsd le kedvenc ételedet vegánra, így akár töltött káposztát, rakott burgonyát, vagy rántott sajtot is tudsz majd készíteni.

Ugye már nem is olyan ijesztő a vegán étrend, ha azt mondom, ehetsz fagyit, sütit, tésztát,pizzát, salátát, főzeléket, levest, süteményt, bármit. Eszel majd ugyanúgy sajtot, kolbászt, szalámit, joghurtot, majonézt, csak vegán változatban. Tudsz rántottát készíteni tofuból, rántott sajtot növényi sajtból, tejberizst növényi italból, de a gomba,burgonya is szerepelhet az étlapon.

Idővel szép lassan annyira megszokod majd a növényi ételek ízvilágát, hogy rá sem tudsz majd nézni a húsra, és az állati termékekre, sőt a különböző adalékanyagok és ízfokozók is zavarni fognak az ételekben.

A hús mellett nagy kérdés a tojás elhagyása, hiszen ez kell a süteményekhez, és sok más ételhez is, nos, már erre is van vegán változat, lehet kapni tojáspótlót, de süteményekhez nagyon jó a chiamag, vagy az útifűmaghéj, ami remek sűrítő anyag.

Mit csináljak, ha éhes vagyok a növényi étrendtől?

Ha úgy érzed állandóan éhes vagy és ennél valami, ami az elején még nem meglepő, egyél meg egy marék mogyorót, vagy diót, vagy a reggeli zabkásádhoz tegyél egy kanál útifűmaghéjat, vagy chiamagot, mert a rostok hatására elmúlik az éhség érzet.

Arra törekedj, hogy minél több rostos ételt egyél, és nem csak zöldséget, és gyümölcsöt, de magvakat, hüvelyeseket és különböző rostporokat is fogyaszthatsz. Tehetsz a turmixba, almarostot, bambuszrostot, zabkorpát, így az éhségérzetet is elmúlik. Ne feledd, zöldségekből annyi ehetsz, egész nap amennyit csak szeretnél, nem kell éhezned, azért mert vegán vagy. Készíts párolt vagy sült zöldségeket, de akár nyersen is elrágcsálhatsz egy finom répát, vagy uborkát, a nap bármely szakában.

Idővel kialakul a saját növényi étrended, majd jöhetnek a saját receptek.

Ha kezdő vagy készíts egy sima zöldborsó főzeléket, vegán módra, egy finom paprikás krumplit, ezek nem jelentenek nagy kihívást. Majd szép lassan jöhetnek a bonyolultabb receptek. Eleinte szedjél össze 5-10 receptet, ezeket írd össze, és ezek alapján cseréld le az élelmiszereket a kamrában és a hűtőben, majd ezekhez gyűjtsél újabb és újabb recepteket.

Sétálj el egy közeli bevásárló központban és figyeld az élelmiszereket Vegán módra, megfogsz, lepődni mennyi mindent találsz, ha más szemmel nézed a kínálatot.

És ha sikerült átállnod a vegán étkezésre, jöhet a teljes vegánná válás, a vegán tisztítószerek, a vegán kozmetikumok, vegán öltözködést, stb. Ezeket majd egy másik cikkben elemezzük ki.