D-vitaminra nem csak a csontjaidnak van szüksége, az immunrendszered működéséhez is elengedhetetlenül fontos. Hogyan pótold természetes forrásból?

D vitamin tartalmú ételek

Miért érdemes D-vitaminban gazdag élelmiszereket fogyasztani?

A legjobb D-vitamin forrás a napfény. A D-vitamin a bőrben természetes módon termelődik napfény hatására, ám sokszor még nyáron sem jutunk kellő mennyiséghez belőle, mivel nem vagyunk eleget a napon, vagy fényvédőket használunk. Tehát nem csak télen, hanem nyáron is érdemes gondoskodnod a pótlásáról. Idősebbeknek is érdemes a plusz bevitelre odafigyelniük, mivel a szervezetük kevésbé hatékonyan alakítja át a D-vitamint aktív, felvehető formába. Szintén fokozott a D-vitamin hiány kockázata bélgyulladásban, lisztérzékenységben szenvedőknél, világosbőrűeknél, és túlsúlyos embereknél, mivel a testzsír megköti a D-vitamint.

Melyek a D-vitaminban leggazdagabb élelmiszerek?

Zsíros halak

A lazac, a makréla, a tonhal és a halmájolaj a leggazdagabb D-vitamin források. Ezeknek a halaknak egy adagja, kb. 100 gramm, akár a napi ajánlott D-vitamin mennyiség teljes egészét fedezheti, ami felnőttek esetén 600 NE (Nemzetközi Egység).

Csukamájolaj

A csukamájolaj remek választás, ha nem szeretsz halat enni. Kapszulázott formában is beszerezheted, így még egyszerűbb a fogyasztása. Nagyon bőséges D-vitaminban, egyetlen teáskanál mennyiség, kb. 5 ml, a napi ajánlott D-vitamin szükséglet minimum 75 százalékát fedezi. Nem véletlen, hogy hosszú időn keresztül ezzel etették a gyerekeket, hogy megelőzzék a D-vitamin hiány kialakulását, de a már kialakult panaszokat is ezzel orvosolták. Mivel nagyon gazdag D-vitaminban, arra is ügyelni kell, nehogy túladagoljuk vele a D-vitamint.

Tojássárgája

A zsíros halaknál és halmájolajoknál jóval szerényebb mennyiségben, de a tojássárgája is rejt D-vitamint. Egyetlen sárgája csupán 20-40 NE D-vitamint tartalmaz, ám a szabadtartásból származó szárnyasok tojásai ennél háromszor-négyszer több mennyiséget is tartalmazhatnak.

 Gomba

Az egyetlen nem állati eredetű D-vitamin forrás. A gomba ugyanis, akárcsak mi, képes D-vitamint szintetizálni, ha UV-fénysugárzásnak van kitéve. Ha ultraibolya sugárzásnak kitett gombát vásárolunk, akkor bőségesen fedezhetjük vele a napi D-vitamin adagot. Jóllehet, a kereskedelemben általában sötétben termesztett gombákat kaphatunk, melyek sajnos nagyon kevés D-vitamint tartalmaznak.

Ha nem vagy halrajongó, vagy vegán vagy, fogyassz D-vitaminnal dúsított élelmiszereket.

A D-vitamin szedése minden évszakban fontos – az ország 95%-a D-vitamin-hiánnyal küzd –, de télen megnövekszik a jelentősége. Ennek oka pedig a Napnál is világosabb.

Miért kell tehát több D-vitamint szednünk télen?
A D-vitamin nagyszerű hatásai rendkívül sokoldalúan segítik az egészségünket. A D-vitamin legnagyobb „hátránya” azonban, hogy akkor képződik leginkább, amikor a Nap magasan van az égen. Európa legnagyobb részén ez pedig kizárólag a nyári időszakot jelenti. A természetes D-vitamin legjobb forrása tehát az a fajta napfény, amelyet télen sajnos többnyire nélkülöznünk kell. Így a napfény csökkenéséből adódó természetes D-vitamin hiányon mindenképpen érdemes segíteni, hiszen számos testi és lelki problémát, hormon- vagy hangulatingadozást kerülhetünk el ezzel.

Kiknek kiemelten fontos a D-vitamin szedése télen?
Azoknak, akik keveset tartózkodnak a napon, például ülőmunkát végeznek irodában, télen még inkább oda kell figyelniük a megfelelő D-vitamin bevitelére. Sokaknak azonban az év minden szakában érdemes különösen komolyan venni a D-vitamin pótlását. Ha például hajlamos vagy a depresszióra, hangulatingadozásra, ha rendszertelen a havivérzésed, ha kismama vagy, esetleg még szoptatsz, akkor semmiképpen sem hanyagold el a D-vitamin szedését! Akkor is figyelj oda a D-vitaminra, ha volt a családodban csontritkulás, mert ennek a megelőzését már fiatal korban el kell kezdeni!

Milyen formában juthatunk még D-vitaminhoz télen?
A D-vitamint nyilvánvalóan a legegyszerűbb módon speciális csepp formájában pótolhatjuk. Fontos odafigyelned arra, hogy csakis természetes alapú D-vitamint szedj, hiszen a szintetikus D-vitaminnal akár árthatsz is magadnak, számos méreganyagot juttathatsz a szervezetedbe. Vegánként ügyelj arra is, hogy milyen segédanyagokat használnak a cseppben, mert nem biztos, hogy összeegyeztethető az eszmeiséggel!
A cseppen kívül egyébként a D-vitamin természetes úton is bevihető néhány, többségében állati eredetű élelmiszerből – bár ez általában nem elegendő mennyiség, főleg télen. Ha vegán életmódot folytatsz, fontos tudnod, hogy a D-vitamin alapvetően egy zsírban oldódó vitamin. Így tehát, ha nem fogyasztasz húsos, zsíros ételeket, akkor neked is célszerű szedned a D-vitamint, különösen télen. Nyáron pedig amennyit csak lehet, igyekezz a szabad levegőn tartózkodni, természetesen az napfényvédelmi, UV sugárzás elleni javaslatok betartása mellett!

A vitaminok, így a D-vitamin szedésével is számos hiánybetegséget kerülhetünk el rendkívül egyszerű, gyors, kényelmes és költséghatékony módon. Figyelj oda te is a megfelelő vitaminbevitelre minden évszakban, de különösen télen, azért, hogy kiegyensúlyozottabb, egészségesebb, boldogabb életet élhess!

Ezek a vitaminok segítenek a hajhullás ellen